ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարին նվիրված երթ` Երևանում
Դեկտեմբերի 1-ին` ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի համաշխարհային օրը, մի շարք ՀԿ-ների նախաձեռնությամբ կկազմակերպվի խաղաղ երթ Երևանի փողոցներով` երիտասարդ կամավորների ներգրավմամբ: Երթին մասնակցելու համար վաղը ժամը 16-ին Կոնսերվատորիայի մոտակայքում գտնվող այգում երիտասարդները կհագնեն միատեսակ սպիտակ հագուստներ, որոնց վրա նկարված կլինեն ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարը խորհրդանշող կարմիր ժապավենը, իսկ առջևի մասում գրված կլինեն թվեր, որոնք կարտահայտեն Հայաստանում ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց վիճակագրական տվյալներ:
Ապա երթը շարժվելու է Սայաթ-Նովա փողոցով դեպի Տերյան, Թումանյան, Հյուսիսային պողոտայով դեպի Հանրապետության հրապարակ, որից հետո երթի մասնակցիները կշարժվեն Ազնավուրի հրապարակ:
Ժամը 18-ին Մոսկվա կինոթատրոնի առջև տեղադրված կլինի էկրան, որի վրա կցուցադրվի հաշվիչ: Կամավորներն անցորդներին կխնդրեն գունավոր ներկված քարեր նետել զամբյուղի մեջ, որպեսզի օգնեն դանդաղեցնել հաշվիչի ընթացքը: Հաշվիչը խորհրդանշելու է Հայաստանում ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց թվի աճը, իսկ հաշվիչի ընթացքը դանդաղեցնելու մարդկանց աջակցությունը կխորհրդանշի նրանց ներդրումը համաճարակի կանխարգելման գործում:
Երթի ընթացքում կլինեն նաև 1-2 րոպե տևողությամբ ներկայացումներ, ապա երթը կեզրափակվի Մոսկվա կինոթատրոնի դահլիճում` ժամը 19-ին ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ խնդրին նվիրված «Ով երբեք չի ապրել» ֆիլմի ցուցադրությամբ:
Երթի կազմակերպիչներն են «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ», «Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք», «Հայաստանի ուսանողական ֆորում», «Դրական մարդկանց հայկական ցանց» ՀԿ-ները:

В Ереване пройдет акция против СПИДа
Мирное шествие, посвященное Всемирному дню борьбы со СПИДом 1-го декабря, организовано рядом общественных организаций в Ереване с привлечением молодых активистов-добровольцев. Шествие начнется в 16:00 в прилегающем к Консерватории парке. Молодежь будет одета в белые одеяния с изображением символизирующей борьбу со СПИДом красной ленты, на которой будут отражены цифры со статистическими данными больных СПИДом в Армении.
Шествие пройдет по маршруту улиц Саят-Нова, Терьяна, Туманяна, Северный проспект и площадь Республики, после чего участники шествия двинутся к Площади Азнавура.
В 18:00 напротив кинотеатра «Москва» будет установлен экран с изображением счетчика. Добровольцы обратятся с просьбой к прохожим бросить раскрашенные цветные камни в корзину, чтобы помочь замедлить отсчет счетчика. Счетчик символизирует рост числа проживающих в Армении больных СПИДом, а содействие людей будет символизировать их вклад в предотвращение распространения вируса.
В ходе шествия предусмотрены также мини-постановки, продолжительностью в 1-2 минуты. Мероприятие завершится в зале кинотеатра «Москва» показом в 19:00 фильма «Кто никогда не жил», посвященного проблемам ВИЧ/СПИД.
Организаторы шествия - общественные организации «Реальный мир - реальные люди», «Общественная информация и необходимость знаний», «Студенческий форум Армении», «Армянская сеть позитивных людей».