Ադրբեջանի իշխանությունը մաքրվելու գաղտնի ծրագիր է սկսել
Ադրբեջանի իշխանությունը մոտ ժամանակներս լուրջ փորձարկումների է պատրաստվում` ձեռքի տակ եղած բոլոր միջոցները (հեռուստաալիքներ, այլ ԶԼՄ-ներ, համալսարանների ռեկտորներ, դպրոցների տնօրեններ, այլ ոլորտների ղեկավարներ) օգտագործելով: Այս մասին հայտնում է musavat.com-ը:
Այդ նպատակով էլ իշխանությունը միջոցառումներ է սկսել իրականացնել` իբր հայտնաբերելով և վերացնելով տարբեր ոլորտների թերությունները: Ադրբեջանի իշխանության ամենաթույլ կետերից մեկը ժողովրդի հետ հարաբերությունների խզումն է: Իշխանությանը տեղերում ներկայացնող պաշտոնյաների մեծամասնությունը ժողովրդին, նրա իրավունքներին ու ունեցվածքին թալանչիի նման է մոտենում: Ամեն առիթով իշխանությունը ոտնահարում է ժողովրդի իրավունքները, մսխում նրա ունեցվածքը: Այդ իրավիճակի պատճառով իշխանության նկատմամբ Ադրբեջանի ժողովրդի վերաբերմունքը միանշանակորեն բացասական է դարձել:
Նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևից մնացած հասարակական հենարանները, կարելի է ասել, շարքից դուրս են եկել: Եթե իշխանությանը չհաջողվի նորացնել և ուժեղացնել այդ հենարանները, այսօրվա ռեժիմը` առանց քաղաքական ընդդիմության միջամտության, կարող է ծնկի գալ: Այդ պատճառով էլ իշխանությունը ժողովրդին ուղղված նոր գաղափարական և տեղեկատվական քաղաքականություն է մշակել և դրա կիրառման շեմին է:
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհդիևի կողմից համալսարանների ռեկտորների և գիտնականների հետ օրերս անցկացրած հանդիպման մասնակիցներից մեկը հայտնել է, որ հասարակության կյանքում մոտ օրերս կաճի գաղափարախոսության նշանակությունը: «Մեհդիևի ներկայացրած նոր քաղաքական կուրսի փիլիսոփայությունն այն է, որ տնտեսական անցումային ժամանակաշրջանն ավարտվել է, մեծ ձեռքբերումներ կան, սակայն, միևնույն ժամանակ, գաղափարախոսական բնագավառում մեծ դատարկություն է առաջացել: Այդ դատարկությունը լցնելու հետ պետք է ոչ միայն կարևոր տեղ հատկացնել գաղափարախոսությանը, այլև ադրբեջանական հասարակությանը պետք է նոր բարոյական կոդեքս հարմարեցնել»,- հայտնել է այդ հանդիպման` անունը հրապարակել չցանկացած մասնակիցը, նշելով, որ ներկայումս հեռուստատեսությունների հետ կապված առաջ քաշվող հայտնի թեզիսները այդ գործընթացների նախապատրաստությունն է:
Ըստ կայքի, մինչ այժմ արտասահմանի գործոնն իր արսենալում պահող իշխանությունը կորցրել է նաև այդ հնարավորությունը: Այսօր արտասահմանյան գործոնները, միանաշանակ, չեն աշխատում իշխանության օգտին, իսկ որոշ դեպքերում էլ աշխատում են ի վնաս: Արևմուտքը դժգոհ է պաշտոնական Բաքվից և, ակնհայտ է, որ այլընտրանքներ ի հայտ գալու դեպքում, այս անգամ իրեն չի պահելու 2003-2005 թթ նման: Այդ պատճառով էլ իշխանությունը սկսել է հասկանալ ժողովրդի հետ հարաբերությունները, ավելի ճիշտ, իր հետ ժողովրդի հարաբերությունը …
Միանշանակ է, որ իշխանությունը փոխվելու գաղտնի նախագիծ է սկսել մշակվել, ինչի ապացույցը որոշ օլիգարխ պաշտոնյաների, այդ թվում` տրանսպորտի նախարար Զիա Մամեդովի նկատմամբ սկսված հետապնդումներն են:
«Այդ նախագիծը տարվելու է իշխանությունը մաքրելու և նորացնելու ուղղությամբ: Սակայն, մեզ հասած տեղեկություններով, նախագծի իրական նպատակը ստեղծված ներկայիս և մոտ հեռանկարում սպասվող վտանգներից իշխանությանը զերծ պահելն ու պաշտպանելն է: Հասարակության հետ հարաբերություններում ռեժիմը փոքր ինչ կմարդկայնացնեն, բայց քաղաքական ընդդիմությունն ավելի թուլացնելու ֆոնին իշխանության կողմից տարվելիք այդ կուրսից հիմնական ակնկալիքը, թեկուզ փոքր, բայց հասարակության համակրանքը շահելն է»,- եզրահանգել է musavat.com-ը:

Секретная операция азербайджанских властей
Азербайджанские власти в ближайшее время готовятся к серьезной операции, используя телевидение, различные СМИ, ректоров ВУЗов, директоров школ и руководителей в иных сферах, сообщает мусават.ком.
С этой целью власти инициировали мероприятия, якобы для обнаружения и устранения недостатков в различных сферах. Одной из самых слабых точек властей Азербайджана - отсутствие диалога с обществом. Большая часть представителей властей на местах относятся к народу, к его правам и имуществу как грабители. По любому поводу власти нарушают права народа и растрачивают его имущество. Из-за такого положения дел отношение граждан Азербайджана к властям стало однозначно отрицательным, пишет мусават.ком.
Оставленные бывшим президентом Гейдаром Алиевым общественные опоры, можно сказать, вышли из строя. Если властям не удастся обновить и укрепить эти опоры, нынешний политический режим даже без вмешательства оппозиции может устраниться. По этой причине власти разработали новую идеологическую и информационную политику, направленную на население Азербайджана, и стоят на пороге ее реализации.
Один из участников недавней встречи главы Аппарата президента Азербайджана Рамиза Мехтиева с ректорами ВУЗов и учеными заявил, что в жизни общества в скором времени усилится роль идеологии. «Философия нового политического курса, представленного Мехтиевым заключается в том, что переходный экономический период пройден и есть большие приобретения, однако в то же время в идеологической плоскости образовались большие пустоты. Вместе с восполнением этих пустот нужно не только уделить большое внимание идеологии, но и адаптировать новый нравственный кодекс к азербайджанскому обществу»,- сообщил участник вышеназванной встречи, пожелавший не называть своего имени, отмечая, что известные тезисы, продвигаемые сегодня в сфере телевидения, являются подготовкой к этим процессам.
Согласно сайту, власти, держащие в своем арсенале западный фактор, сегодня потеряли и его. Сегодня западный фактор не играет на пользу властям, а в некоторых случаях даже работает во вред властной верхушке. Запад во многих вопросах недоволен официальным Баку, и очевидно, что в случае возникновения альтернативы, на сей раз не поведет себя как в 2003-2005 годах. По этой причине власти начали осмыслять свои отношения с народом, точнее отношения народа с ними…
Однозначно власти начали секретный проект реформ, свидетельством чего служат гонения на некоторых чиновников-олигархов, в том числе министра транспорта Зию Мамедова.
«Этот проект направлен на зачистку и обновление в рядах власти. Однако, по дошедшим до нас сведениям истинная цель проекта - защита нынешних властей от наличествующих и ожидаемых в ближайшем будущем опасностей. В отношениях с общественностью режим немного очеловечат, однако, на фоне большего ослабления политической оппозиции, основные ожидания от этого курса, проводимого властями - это хоть немного, но заручиться общественной поддержкой»,- резюмирует мусават.ком.