Սամվել Խաչատրյան. «Անթալիայում մյուս տարի ավելի լավ է լինելու»
Հայաստանի ծանրամարտի պատվիրակությունը վերադարձավ Հարավային Կորեայից, որտեղ հաջողությամբ մասնակցեց մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը: «Զվարթնոց» օդանավակայանում մարզաձևի հայաստանյան ֆեդերացիայի նախագահ, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Սամվել Խաչատրյանը սիրով պատասխանեց Aysor.am-ի թղթակցի հարցերին:
- Պրն Խաչատրյան, նախ շնորհավորում ենք հաղթանակի առթիվ: Իսկապես, աշխարհի չեմպիոնի կոչման նվաճումը լուրջ իրադարձություն է հայկական ծանրամարտում: Պատկերացնել կարելի է, թե ինչպիսի զգացումներ եք ունեցել…
- Ես կարող եմ ասել, որ արձանագրված ցուցանիշների առումով աշխարհի այս առաջնությունը բացառիկ էր: Համաշխարհային մակարդակի որևէ այլ առաջնությունում այսպիսի կիլոգրամներ չեն գրանցվել: Օլիմպիական չեմպիոններն այսպիսի ցուցանիշներ չեն ունեցել: Պատկերացրեք` 77 կգ քաշային կարգում պեկինյան Օլիմպիադայի չեմպիոնի արդյունքն այս առաջնությունում բավարար էր միայն 10-րդ տեղի համար: Խաղային առաջին օրն Առաքել Միրզոյանը մեզ ուրախացրեց արծաթե մեդալով, իսկ արդեն 4-րդ օրն աշխարհի չեմպիոն ունեցանք: Նազիկ Ավդալյանը տակտիկական պայքարում շատ գեղեցիկ հաղթանակ տոնեց: Հռիփսիմե Խուրշուդյանը կարող էր երկրորդ տեղը գրավել, սակայն վնասվածքի պատճառով չկարողացավ հասնել այդ արդյունքին և զբաղեցրեց միայն երրորդ տեղը:
Իսկապես, բոլոր մարզիկներից էլ սպասելիքներ ունեինք, ուստի և մեծ էր անհանգստությունը` հանկարծ չսայթաքեն, հանկարծ ինչ-որ տհաճ անակնկալ չլինի: Հավատում էինք մեր մարզիկների ներուժին, բայց հաղթանակները կերտվում են ոչ թե հավատով, այլ կոնկրետ ցուցանիշներով: Եվ հենց դրանց էինք մենք ձգտում, հայտնվում ծանր ապրումների մեջ, որոնք, բարեբախտաբար, ավարտվում էին հաղթանակի զգացողությամբ:
- Նազիկ Ավդալյանի` պոկում վարժությունում երկրորդ մոտեցումը չարձանագրվեց: Դուք կարծես թե համամիտ չէիք այդ որոշման հետ և փորձեցիք պարզել, թե ինչու է նման որոշում կայացվել…
- Աջ ձեռքի արմունկի խաղ էր արձանագրվել: Կողքից մենք դա չէինք նկատել, սակայն պահի կրկնության ժամանակ համոզվեցինք: Կարող էին, իհարկե, հաշվել, բայց… Ինչևէ, մենք հպարտ ենք, որ այսպիսի արդյունք ենք արձանագրել այնպիսի երկրների հետ մրցակցությունում, ինչպիսին, օրինակ, Չինաստանն է: Մեր երկրի բնակչության թիվը հասնում է 3 միլիոնի, մինչդեռ այդ երկրում միայն ծանրամարտով 7,5 միլիոն մարդ է զբաղվում:
- Ավանդույթները պետք է շարունակել, չբավարարվել ձեռք բերածով…
- Այս հաղթանակը բոլորիս հաղթանակն է: Ես կարող եմ վստահեցնել, որ մյուս տարի մեզ համար ավելի լավ է լինելու: Աշխարհի հաջորդ առաջնությունը կայանալու է ոչ թե Կորեայում, այլ Անթալիայում: Իսկ այնտեղ հայկական դրոշը պետք է բարձրացնել անհրաժեշտաբար: Եթե մեր հիմնն էլ հնչի, այլ կերպ ասած` ոսկե մեդալ նվաճենք, ես աշխարհի ամենաերջանիկ մարդը կլինեմ…

Самвел Хачатрян: «Будущий год в Анталии будет для нас лучше»
Армянская делегация вернулась сегодня с Чемпионата мира по тяжелой атлетике в Южной Корее. В аэропорту «Звартноц» на вопросы корреспондента Aysor.am ответил президент Федерации тяжелой атлетики Армении, заместитель министра спорта и по вопросам молодежи Самвел Хачатрян.
- Господин Хачатрян, прежде всего, мы хотим поздравить Вас с победой. Завоевание титула чемпиона мира в действительности серьезное событие в армянской тяжелой атлетике. Можно представить, какие чувства Вы испытываете…
- Могу сказать, что по зафиксированным результатам это первенство мира было исключительным. Ни на одном из первенств мирового уровня не было зафиксировано такого веса. Олимпийские чемпионы не имели таких показателей. Представьте, в весовой категории 77 кг результат чемпиона Олимпиады был достаточен только для 10-го места на первенстве. В первый день первенства Аракел Мирзоян обрадовал нас серебряной медалью, а уже на 4-ый день мы имели чемпиона мира. Назик Авдалян одержала очень красивую победу в тактической борьбе. Рипсиме Хуршудян могла завоевать второе место, однако из-за травмы не смогла достичь этого результата и заняла лишь третье место.
В действительно, мы связывали ожидания со всеми спортсменами, посему и беспокойство было значительным, чтобы вдруг они не проскользнулись, чтобы не было какого-либо неприятного сюрприза. Мы верили в силы наших спортсменов, однако победы куются не за счет веры, а за счет конкретных достижений и показателей. И именно к этому мы и стремились, были тяжелые переживания, которые, к счастью, завершались ощущением победы.
- Второй подход Назик Авдалян в упражнении «отрыв» не был зафиксирован. Вы, кажется, не были согласны с таким решением и попытались уточнить, почему было принято это решение…
- Было зафиксировано движение локтя правой руки. Мы со стороны не видели этого, однако во время просмотра записи убедились. Конечно, могли засчитать, однако… Как бы то ни было, мы горды, что зафиксировали подобный результат в соперничестве с такими странами как, например, Китай. Численность населения нашей страны доходит до 3 миллионов, в то время как в Китае только тяжелой атлетикой занимаются 7,5 миллионов человек.
- Традиции необходимо продолжать, не останавливаться на достигнутом…
- Это победа – наша общая победа. Я могу заверить, что будущий году будет лучше для нас. Следующее первенство мира состоится не в Корее, а в Анталии. А там армянский флаг должен быть поднят обязательно. Если прозвучит и наш гимн, иначе говоря, завоюем золотую медаль, я буду самым счастливым человеком в мире…