Մոլդովայի հայ աշակերտներ. 22 հոգի` մինչև 75 տարեկան
Մոլդովայի հայ համայնքի ղեկավար, Մոլդովայի «Հայ կանայք» ասոցիացիայի հիմնադիր նախագահ Վեներա Գասպարյանն այս օրերին Հայաստանում է: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նա նշեց, որ Մոլդովայում արդեն գործում է Մեսրոպ Մաշտոց կիրակնօրյա դպրոցը:
Դպրոցում, Գասպարյանի խոսքով, սովորում են 22 աշակերտներ` մինչև 75 տարեկան, ովքեր ցանկանում են հայերեն սովորել:
«Հայկական երգի, պարի, թատրոնի և տարբեր այլ խմբակներ կան, և դասերի ժամանակ հայերը հագնում են հայկական հագուստ, տարազներ, և այդպես անցկացնում պարապմունքները»,- ասաց նա:
Մաշտոց կիրակնօրյա դպրոցը Քիշնևում բացվել է այս տարվա հոկտեմբերի 24-ին, մինչ այդ Մոլդովայում հայերեն սովորելու միակ հնարավարությունն ընտանիքն է եղել:
«Աշխատանքներ ենք տարել Նոր Անենում ևս դպրոց ունենալ, քանի որ այդ քաղաքում 40 հայ ընտանիք է ապրում, արդեն իսկ 15 աշակերտ դիմել է, դասերն առաջիկայում կկազմակերպվեն ընդհանուր դպրոցում, մինչև մենք կունենանք մեր հայկական օջախը նաև Նոր Անենում»,- նշեց Մոլդովայի հայ համայնքի նախագահը:
Ինչ վերաբերում է դասագրքերին, Վեներա Գասպարյանն ասաց, որ ՀՀ Սփյուռքի նախարարութան աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Զաքարյանը ներկա էր կիրակնօրյա դպրոցի բացմանը և իր հետ բերել էր դասագրքեր, այբբենարաններ, հայոց լեզվի և պատմության թեմաները ներառող ձայնասկավառակներ, սակայն Գասպարյանի շեշտեց, որ դասագրքային եղած պաշարը չի կարող լիովին բավարերել հայերեն սովորող ցանկացողներին:
Կիրակնօրյա դպրոցում նաև ուսումնասիրվում են Մոլդովայի հայերի պատմությունը` նպատակ ունենալով սերունդներին փոխանցել գիտելիքներ հայերի` Մոդոլավայում ունեցած դերի մասին:

В Молдавии действует армянская воскресная школа
В Молдавии уже начала действовать воскресная школа Месропа Маштоца, в которой обучаются 22 ученика и их возраст достигает до 75-ти лет. Об этом сообщила руководитель армянской общины Молдавии, председатель ассоциации «Армянские женщины» Венера Гаспарян, находящаяся в эти дни в Армении.
«В школе есть кружки армянской песни, танцев, театральный и другие различные кружки. Во время занятий армяне одеты в армянскую национальную одежду», - сказала В.Гаспарян.
Школа Месропа Маштоца была открыта в Кишиневе 24-го октября нынешнего года, до этого единственной возможностью для обучения армянскому языку была семья.
«Мы ведем работы для открытия школы и в Новых Аненах, поскольку в этом городе проживает 40 армянских семей, 15 учеников уже обратились к нам. В ближайшее время занятия будут организованы в общей школе. Вскоре у нас появится возможность для организации армянской школы и в Новых Аненах», - отметила руководитель армянской общины.
Что касается учебников, Венера Гаспарян отметила, что руководитель аппарата министерства по вопросам Диаспоры Артак Закарян присутствовал на открытии школы и привез с собой учебники, буквари, пластинки с рассказами об армянской истории на армянском языке. В то же время В.Гаспарян подчеркнула, что наличествующий запас учебников не может полностью удовлетворить число желающих выучить армянский язык. В воскресной школе также изучается история армян Молдавии с целью передать поколениям сведения о роли армян в этой стране.