Մոլդովայի հայ աշակերտներ. 22 հոգի` մինչև 75 տարեկան
Մոլդովայի հայ համայնքի ղեկավար, Մոլդովայի «Հայ կանայք» ասոցիացիայի հիմնադիր նախագահ Վեներա Գասպարյանն այս օրերին Հայաստանում է: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նա նշեց, որ Մոլդովայում արդեն գործում է Մեսրոպ Մաշտոց կիրակնօրյա դպրոցը:
Դպրոցում, Գասպարյանի խոսքով, սովորում են 22 աշակերտներ` մինչև 75 տարեկան, ովքեր ցանկանում են հայերեն սովորել:
«Հայկական երգի, պարի, թատրոնի և տարբեր այլ խմբակներ կան, և դասերի ժամանակ հայերը հագնում են հայկական հագուստ, տարազներ, և այդպես անցկացնում պարապմունքները»,- ասաց նա:
Մաշտոց կիրակնօրյա դպրոցը Քիշնևում բացվել է այս տարվա հոկտեմբերի 24-ին, մինչ այդ Մոլդովայում հայերեն սովորելու միակ հնարավարությունն ընտանիքն է եղել:
«Աշխատանքներ ենք տարել Նոր Անենում ևս դպրոց ունենալ, քանի որ այդ քաղաքում 40 հայ ընտանիք է ապրում, արդեն իսկ 15 աշակերտ դիմել է, դասերն առաջիկայում կկազմակերպվեն ընդհանուր դպրոցում, մինչև մենք կունենանք մեր հայկական օջախը նաև Նոր Անենում»,- նշեց Մոլդովայի հայ համայնքի նախագահը:
Ինչ վերաբերում է դասագրքերին, Վեներա Գասպարյանն ասաց, որ ՀՀ Սփյուռքի նախարարութան աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Զաքարյանը ներկա էր կիրակնօրյա դպրոցի բացմանը և իր հետ բերել էր դասագրքեր, այբբենարաններ, հայոց լեզվի և պատմության թեմաները ներառող ձայնասկավառակներ, սակայն Գասպարյանի շեշտեց, որ դասագրքային եղած պաշարը չի կարող լիովին բավարերել հայերեն սովորող ցանկացողներին:
Կիրակնօրյա դպրոցում նաև ուսումնասիրվում են Մոլդովայի հայերի պատմությունը` նպատակ ունենալով սերունդներին փոխանցել գիտելիքներ հայերի` Մոդոլավայում ունեցած դերի մասին:

An Armenian Sabbath-School opens in Moldova
In Moldova an Armenian Sabbath-School aft. Mesrop Mashtots opened with 22 pupils’ staff, of this the elders are 75 years old, told chief of the Armenian community in Moldova Venera Gasparyan who is on visit to Armenia.
“There operate Armenian dance and song classes, the theatre faculty, and some others. We wear Armenian National Costume in classes,” she said.
The Armenian Sabbath-School aft. Mesrop Mashtots opened in Moldavian capital city of Chisinau on October 24 2009 providing the opportunity for Armenian Community members locally to meet and study Armenian subjects. Since before the only opportunity to learn Armenian was family ‘classes’.
“We are preparing to open a Sabbath-School in New Aneni where live 40 Armenian families and we already have 15 student applications. The classes will temporary be organized at general school until we open an Armenian Sabbath-School in New Aneni in the near future,” said Venera Gasparyan.
Chief of the Staff of the Ministry for Diaspora Affairs, Artak Zakaryan, provided the Sabbath-School with books, and CDs, and other necessary stuff for studding and learning Armenian subjects. But number of pupils increase, so these text-books are not enough, said Mrs. Gasparyan.