Է. Շարմազանովը խոսեց նաև բացթողումներից
«Ես մտադրություն չունեմ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի բոստանը քար գցել, բայց շատ ճիշտ կլիներ, որ այն ընդդիմադիր ուժերը ովքեր մշտապես խոսում են և ասուլիսների միջոցով դեղատոմսեր են առաջադրում իշխանություններին նախագահի կազմակերպած քննարկումներին գային, աշխատեին և իրենց առողջ քննադատությունը ներկայացնեին»,- հայտնեց ԱԺ-ում Հանրապետական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը` խոսելով այն բացերից, որոնք տեղ են գտել 2009 թ-ի ընթացքում:
Ըստ Է. Շարմազանովի, «շատ ճիշտ կլիներ, եթե այն վստահությունը, որը Երևանի բնակչությունը տվեց Հայ ազգայի կոնգրեսին` ավագանու ընտրությունների ժամանակ, ՀԱԿ-ը վերցներ, գար ու այսօր աշխատեր, թեկուզ` քննադատեր»:
Չնայած թերություններին, խմբակցության քարտուղարը հույս ունի, որ «2010 թ-ը կունենա այն դրական սպասելիքները, ինչը իշխանություններից ակնկալում են մեր քաղաքացիները և հասարակությունը»:

Э.Шармазанов указал на упущения 2010 года
«Я не намерен бросать камень в огород оппозиционных политических сил, однако было бы правильнее, если бы те, кто постоянно выступает на пресс-конференциях, предлагая рецепты властям, приходили бы на организованные президентом обсуждения, работали бы и представляли конструктивную критику», - заявил сегодня секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов, касаясь упущений и недостатков в течение 2009 года.
Согласно Э.Шармазанову, «было бы правильнее, если бы то доверие, которое было оказано оппозиционному «Армянскому национальному конгрессу» населением Еревана во время выборов в Совет старейшин, АНК использовало, чтобы придти работать, даже критикуя».
Несмотря на недостатки, секретарь фракции РПА выразил надежду, что «2010 год оправдает позитивные ожидания, которые связывают граждане и общественность страны с руководством».