«Թող 2010-ը լինի ձեր առաջին ամենալուրջ հաղթանակների տարին»
Ամանորի և Սուրբ Ծնունդի կապակցությամբ այսօր ՀՀ նախագահի նստավայրում նախագահ Սերժ Սարգսյանը և առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը հանդիպեցին «Ո՞վ, եթե ոչ ես » խորագրով հանրապետական շարադրության մրցույթի մասնակից, ավարտական դասարանների` ոսկե մեդալի թեկնածու 138 աշակերտներին:
Ողջունելով գալիք տարվա շրջանավարտներին և շնորհավորելով Ամանորի կապակցությամբ` երկրի ղեկավարը շնորհավորեց դպրոցականներին ակտիվ քաղաքացի լինելու կապակցությամբ: Նա հիշեցրեց, որ ամիսներ առաջ հայտարարել էր, որ անձամբ կհանդիպի բոլոր այն պատանիներին և աղջիկներին, ովքեր որևէ ասպարեզում կառանձնանան իրենց գիտելիքներով, կդառնան Օլիմպիադաների հաղթողներ կամ մեդալակիրներ, և կսեղմի նրանց ձեռքը և հրապարակավ շնորհակալություն կհայտնի:
«Անցած տարվա մեդալակիրներին ու տարբեր առարկայական օլիմպիադաներում հաղթողներին ես արդեն ընդունել եմ, նույնը պատրաստվում եմ անել այսուհետ: Հետևաբար, ձեզնից շատ շատերը, հուսով եմ` բոլորը, ամռանը կրկին կայցելեն նախագահական նստավայր, և մենք կզրուցենք ապագա ծրագրերի շուրջ»,- ասաց երկրի ղեկավարը` հավելելով, որ ողջունում է Առաջին տիկնոջ կողմից հանրապետության լավագույն աշակերտներին ընդունելու գաղափարը:
«Ես էլ եմ շնորհավորում բոլորիդ` Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ: Թող 2010 թվականը լինի նվաճումների, առաջընթացի և ձեռքբերումների տարին: Ծանրաբեռնված տարի է սպասվում ձեզ, և, ի միջայլոց, ոչ միայն ձեզ` մեր ողջ հասարակությանը: Իսկ ձեզ սպասում են ավարտական քննություններ, պայքար մեդալների համար, ընդունելություն: Թող 2010-ը լինի ձեր առաջին ամենալուրջ հաղթանակների տարին: Գերազանց արդյունքները հաղթանակներ են, ձեր հաղթանակները: Իսկ հաղթելու համար մարդ պետք է կարողանա նախ ինքն իրեն հաղթել, իր կասկածներն ու անվստահությունը հաղթահարել»,- ասաց նախագահ Սարգսյանը:
«Ես կարող եմ. բոլոր հաղթանակները նախ սրանով են սկսվում: Ես ձեզ սեփական ուժերի հանդեպ վստահություն եմ ցանկանում, առավել ևս, որ վստահ եմ ձեր ուժերին և դրա համար ես նաև շատ լուրջ հիմքեր ունեմ»,- նշեց նա:
Նախագահը հայտնեց, որ մեծ բավականություն է ստացել` ծանոթանալով հանրապետական մրցույթի շարադրություններին: Նա առանձնացրեց և մեջբերեց մի քանի մտքեր` առավել տպավորված շարադրություներից:
«Ձեր աշխատանքների ընթերցումից իմ եզրակացությունն այն է, որ դուք, իսկապես, հավատում եք ձեր ուժերին ու վստահորեն եք նայում ապագային»,- ընդգծեց երկրի ղեկավարը և հավելեց.
«Ամենակարևորը, որ կարմիր գծի պես անցնում է ձեր աշխատանքներում, հայրենասիրությունն է, հավատը վաղվա հանդեպ ու պատասխանատվություն ստանձնելու պատրաստակամությունը: Ձեր շարադրություններում ես տեսա հպարտություն, կրակ տեսա ու երազելու կարողություն: Սա չափազանց էական հանգամանք է»:
Նախագահ Սարգսյանը դպրոցականներին նվիրեց Գիրգոր Նարեկացու անմահ ստեղծագործությունը և մաղթեց, որ Նարեկը լինի ոչ միայն նրանց լավագույն ընկերը, այլև պահապանն ու ճիշտ ճանապարհից չշեղվելու փարոսը:
Դպրոցականներին շնորհավորեց նաև Առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը` մաղթելով, որ շրջանավարտները դառնան պիտանի մասնագետներ: Նա հույս հայտնեց, որ Ամանորյա հանդիպումը լավագույն դպրոցականների հետ կդառնա ավանդական:
2010 թվականի շրջանավարտներին ողջունեցին նաև փոքրիկ «Ձմեռ պապն» ու «Ձյունանուշը» և ծափահարությունների ներքո վառեցին նախագահական նստավայրի տոնական եղևնու լույսերը:

Президент и Первая леди встретились с лучшими учениками
Президент и Первая леди Армении Серж Саргсян и Рита Саргсян встретились сегодня в президентской резиденции с 138 учениками старших классов, претендентов на золотые медали, участниками республиканского конкурса сочинений «Кто, если не я».
Поздравив школьников с наступающим Новым годом, президент Армении напомнил, что несколько месяцев назад он заявил, что лично встретится со всеми юношами и девушками, которые выделятся своими знаниями, станут победителями Олимпиады, и выразит им благодарность.
«Я уже принял прошлогодних медалистов и победителей различных тематических Олимпиад. Впредь я собираюсь встречаться со всеми победителями. Следовательно, многие из вас, надеюсь, что все, летом будущего года вновь посетят президентскую резиденцию, и мы поговорим о будущих программах», - сказал С.Саргсян, отметив, что приветствует идею Первой леди организовать прием для лучших школьников.
«Поздравляю всех вас с наступающим Новым годом и Рождеством. Пусть 2010 год станет годом достижений и прогресса. Вас ожидает насыщенный год, кстати, Ге только вас, но и всю общественность. Вас также ожидают выпускные экзамены, борьба за медали, вступительные экзамены. Пусть 2010 год станет годом первых серьезных побед. Блестящие результаты – это ваша победа. Для того, чтобы побеждать, человек, в первую очередь, должен победить самого себя, свои сомнения и неуверенность», - сказал президент Армении.
«Все победу в первую очередь начинаются словами «я могу». Желаю вам уверенности в собственные силы, тем более, что уверен в ваших силах. Для этой уверенности у меня есть серьезные основы», - отметил С.Саргсян.
Президент Армении также заявил, что ознакомился с сочинениями школьников.
«Важно, что красной нитью в ваших произведениях проходит тема патриотизма, вера в завтрашний день и готовность взять на себя ответственность. В ваших сочинениях я увидел гордость, огонь и умение мечтать. Это очень существенное обстоятельство», - сказал С.Саргсян.
Президент Армении подарил школьникам произведение Григора Нарекаци.
Школьников поздравила также Первая леди Рита Саргсян, пожелав, что они стали полезными стране специалистами. Она также выразила надежду, что новогодние встречи со школьниками станут традиционными.
Школьников поздравили также Дед Мороз и Снегурочка, после чего все вместе зажгли огни президентской елки.