Մյունխենում բարձրացվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը
Մյունխենում տեղի ունեցող անվտանգության համաժողովում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իր երկրի և Հայաստանի միջև շարունակվող հակամարտությունը սպառնում է կայունությանը Կովկասում:
Ըստ «Ազատություն» ռադիոկայանի ռուսաստանյան ծառայության, Ալիևը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ հայկական զորքերի` Լեռնային Ղարաբաղում շուրջ երկու տասնամյակներ տևող ներկայությունը խանգարում է լիամասշտաբ տարածաշջանային համագործակցությանը և կարող է վնաս հասցնել զարգացման պլաններին, որ մշակում է Բաքուն:
Ավելի վաղ ամերիկյան հատուկ ծառայությունները հանդես էին եկել նախազգուշացմամբ առ այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև զինված հակամարտությունը կարող է կրկին բռնկվել:

Алиев сделал завления по Карабаху на конференции в Мюнхене
На конференции по безопасности, которая проходит в Мюнхене, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что продолжающийся конфликт между его страной и Арменией вокруг Нагорного Карабаха угрожает региональной стабильности на Кавказе. Об этом сообщает радио “Свобода”.
Согласно источнику, Алиев, в частности, отметил, что присутствие армянских войск в Нагорном Карабахе в течение почти двух десятилетий мешает полномасштабному региональному сотрудничеству и может нанести ущерб планам развития, которые вынашивает Баку.
Ранее американские спецслужбы выступали с предупреждением, что вооружённый конфликт между Арменией и Азербайджаном вокруг Нагорного Карабаха может вспыхнуть вновь, отмечает источник.