Ացկացվում է «Թռչուններն իմ բակում» մրցույթ
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի «Հակոբյան բնապահպանական կենտրոնն» անց է կացնում «Թռչուններն իմ բակում» ամենամյա մրցույթ, որի նպատակն է դիտարկել ձմեռող թռչուններին: Ինչպես Aysor-ին հայտնեց մրցույթի համակարգող Գայանե Աճեմյանը, մրցույթին կարող են մասնակցել դպրոցական տարիքի երեխաները:
«Մրցույթը նպատակ ունի սերմանել հոգատարություն և մանուկներին ներգրավել բնության առօրյա կյանքում»,- ասաց Գ. Աճեմյանը:
Մրցույթն ունի մի քանի անվանակարգեր` լավագույն լուսանկար, լավագույն նկար և լավագույն դիտարկում: Մրցույթին մասնակցելու նախապայմանը կտաման պատրաստելն է: Այնուհետև, մինչև մարտի 15-ը պետք է ուղարկել «սեփական արտադրության» կտամանի մոտ արված թռչնի լուսանկարները կամ նկարները, կամ կտամանի մոտ արված դիտարկումները:
«Դիտարկման մեջ կարելի է նկարագրել կտամանը, նրա տեղադրման վայրը, եղանակը, դիտարկումների կատարման ժամկետները, դիտարկված թռչունների տեսակները, թռչունների այցելությունների թիվը և այլն»,- նշեց Գ. Աճեմյանը:
Յուրաքանչյուր մասնակից կարող է միաժամանակ մասնակցել բոլոր երեք անվանակարգերում: Լավագույն դիտարկումները, լուսանկարները և նկարները կտեղադրվեն «Հակոբյան բնապահպանական կենտրոնի» ինտերնետային էջում:

“The birds in my yard”
The “Hakobyan nature protection center” of the American University of Armenia is holding an annual contest called “The birds in our yard” which is aimed at observing the winter birds. As Gayane Achemyan the contest coordinator told to Aysor.am schoolchildren can participate in this contest.
“The contest is aimed at sowing care and involving the children into the everyday life of the nature”, - G. Achemyan mentioned.
The contest has several nominations: the best portrait, the best picture and the best observation. The first precondition of participating in the contest is preparing a feeding plate for the birds. Then till the 15th of March they should send photos of the birds taken in fornt of the feeding plates prepared by them.
“In the observation it is possible to describe the feeding plate, the place where it is placed, the time limits of the observations, the spices of the birds observed, the number of the visits of the birds etc.”
Each of the participants can participate for all the 3 nominations. The best observations, photos and the pictures will be placed on “Hakobyan Nature Protection Center” site.