Ճապոնացի հայտնի ռեժիսորի ֆիլմերը կցուցադրվեն Հայաստանում
Այսօրվանից Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի կինոդահլիճում սկսվում է ճապոնացի հայտնի կինոռեժիսոր Ակիրա Կուրոսավայի ֆիլմերի ցուցադրությունը: Այս մասին Aysor-ի հետ զրույցում հայտնեց ԱՊ ֆիլմերի ցուցադրության ծրագրի հիմնադիր ղեկավար Մելիք Կարապետյանը:
«Այս տարի լրանում է Ակիրա Կուրոսավայի 100-ամյակի, ինչի առիթով էլ մենք կազմակերպել ենք նրա ֆիմերի հետհայաց ցուցադրությունը»,- հայտնեց Մ. Կարապետյանը:
Մ. Կարապետյանը տեղեկացրեց նաև, որ ծրագրի շրջանակներում մինչև մարտ ամսվա վերջին կիրակի օրը` մարտի 28-ը, ցուցադրվելու են ռեժիսորի նկարահանած 30 ֆիլմերը: Նա նշեց, որ ծրագիրն իրականացնելու համար ֆինանսական աջակցություն չի ցուցադրվել, այդ պատճառով էլ ֆիլմերի ցուցադրության ծրագրի ցանկը չի տպագրվել:
Հայտնենք նաև, որ այսօր ծրագրի շրջանակում ցուցադրվելու է երկու ֆիլմ` վավերագրական «Կուրոսավա» ֆիլմը, որը պատմում է ռեժիսորի մասին և «Ամենագեղեցիկը» («The Most Beautiful») գեղարվեստական ֆիլմը` նկարահանված 1944 թ-ին:

Akira Kurosawa’s films to be screened in Armenia
30 films by legendary Japanese director Akira Kurosawa will be screened in Armenia’s National Gallery, Yerevan, from February 6 to March 28, Gallery’s film program’s director Melik Karapetian told Aysor’s correspondent.
“We are organizing the screening as this year marks the 100th anniversary of Akira Kurosawa’s birth,” said Melik Karapetian adding that in the absence of sponsors and supporters, the organizers couldn’t publish project’s programme.
Today in the framework of the project, there will be shown two films: ‘Kurosawa’ – telling about the great director, and the 1944 ‘The Most Beautiful’.