«Կրակող տունը»` ֆիլմ Արցախյան պատերազմի մասին
Լեռնային Ղարաբաղում նկարահանվել է Արցախյան գոյամարտի պատմությանը նվիրված առաջին գեղարվեստական կինոնկարը` «Կրակող տունը»: Նախատեսվում է, որ այն սկիզբը կդառնա իրական փաստերի վրա հիմնած գեղարվեստական կինոնկարների շարքի:
Ինչպես հայտնում է «Կավկազսկի ուզել»-ը, կինոնկարը նկարահանվել է Արցախյան գոյամարտի մասնակից, արցախցի գրող և լրագրող Աշոտ Բեգլարյանի համանուն պատմվածքի հիման վրա և ներկայացնում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան պատերազմի դրվագներից մեկը` իր տունը պաշտպանող մի տարեց մարդու հերոսության պատմությունը:
Ֆիլմի ռեժիսորն ու պրոդյուսերն է Գեորգի Ղազարյանը, որը ևս երկար տարիներ աշխատել է ֆոտո և հեռուստալրագրող, ռեժիսոր-վավերագրագետ և օպերատոր, հիմնել և ղեկավարել է «ԼՂՀ ճակատային լրագրողների լիգան»:
20 րոպե տևողությամբ կինոնկարը նկարահանվել է Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության հովանու ներքո, տեխնիկական օժանդակությունը ցուցաբերել է Արցախի Հանրային հեռուստատեսությունը, ֆինանսականը` գործարար Կարեն Բաղդասարովը:
Ֆիլմի գլխավոր դերակատարն է Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, Վահրամ Փափազյանի անվան Ստեփանակերտի դրամատիկական թատրոնի դերասան Մարտին Ալոյանը:
Գեորգի Ղազարյանը պատրաստվում է նկարահանել Ղարաբաղյան պատերազմին նվիրված և իրական փաստերի վրա հիմնած գեղարվեստական կինոնկարների մի շարք:
«Շարքի ստեղծման գաղափարը շուտ էր ծագել: 2009 թվականին արդեն նկարահանվել է Արցախի Հանրապետության պատմության մեջ առաջին գեղարվեստական կինոնկարը` «Կրակող տունը», որն առաջինն է այդ շարքից: Պատմելով խաղաղ բնակչության մասին` մենք մտադիր ենք ներկայացնել Ղարաբաղյան պատերազմը»,- նշել է նա:
Ըստ Ղազարյանի, 2010 թվականին կավարտվեն ևս մեկ ֆիլմի ստեղծման աշխատանքները` «Պատերազմը անհետևանք չէ», որի հիմքում ընկած են Երևանի Պետական համալսարանի Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Գուրգեն Մելիքյանի պատմած իրական դեպքերը:
«Ֆիլմի սցենարը իրական դեպքերի վրա է հիմնած: Գուրգեն Մելիքյանն ականատես է եղել, թե ինչպես հայ զինվորականն օգնել է փրկվել հղի մի կնոջ, որը, փախչելով ադրբեջանցի զինվորականների բարբարոսություններից, հետ էր ընկել յուրայիններից: Զինվորը խնդրել էր այդ կնոջը երեխային անվանակոչել իր անվամբ` Նարեկ»,- պատմել է Գ.Ղազարյանը:
Նշենք, որ Աշոտ Բեգլարյանի ստեղծագործությունների հետ ընթերցողները կարող են ծանոթանալ գրողի ստեղծագործական էջում. http://litsovet.ru/index.php/author.page?author_id=2273

"Дом, который стрелял" – фильм о войне в Нагорном Карабахе
В Нагорном Карабахе снят первый в истории края художественный фильм про карабахскую войну - "Дом, который стрелял". Планируется, что он откроет цикл художественных фильмов, основанных на реальных фактах.
Как сообщает «Кавказский узел», фильм снят по мотивам одноименного рассказа карабахского писателя и журналиста, участника карабахской войны Ашота Бегларяна и повествует о реальном эпизоде азербайджано-карабахской войны и героизме пожилого человека, защищающего свой дом.
Режиссером, оператором и продюсером фильма является Георгий Газарян, который на протяжении многих лет работал фотокорреспондентом и тележурналистом, режиссером-документалистом и фронтовым оператором, создал и возглавил "Лигу фронтовых журналистов НКР".
20 минутный фильм снят при поддержке Министерства обороны Республики Арцах, техническую поддержку оказало Общественное телевидение Арцаха, а финансовую - бизнесмен Карен Багдасаров.
Главную роль в фильме сыграл участник карабахской войны, актер степанакертского драматического театра имени Ваграма Папазяна Мартин Алоян.
Георгий Газарян планирует снять цикл художественных фильмов, повествующих о карабахской войне и основанных на реальных фактах. "Идея создания цикла возникла давно. В 2009 году уже был снят первый в истории Республики Арцах художественный фильм "Дом, который стрелял", который является первым из данного цикла. Мы намерены, рассказывая о мирных жителях, показать карабахскую войну", - отметил он.
По словам Газаряна, в 2010 году завершатся работы над еще одним художественным фильмом о карабахской войне, под названием "Война не бесследна", основанный на реальных фактах, о которых ему рассказал декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета Гурген Меликян.
"Сценарий фильма основан на событии, рассказанном Гургеном Меликяном, который был очевидцем того, как армянский военнослужащий помог дойти до населенного пункта беременной женщине, которая, убегая от варварства азербайджанских солдат, отстала от своих. Военный попросил женщину назвать ребенка его именем - Нарек", - рассказал Георгий Газарян.
Отметим, что с произведениями Ашота Бегларяна читатель может ознакомиться на творческой странице писателя http://litsovet.ru/index.php/author.page?author_id=2273