«Կրակող տունը»` ֆիլմ Արցախյան պատերազմի մասին
Լեռնային Ղարաբաղում նկարահանվել է Արցախյան գոյամարտի պատմությանը նվիրված առաջին գեղարվեստական կինոնկարը` «Կրակող տունը»: Նախատեսվում է, որ այն սկիզբը կդառնա իրական փաստերի վրա հիմնած գեղարվեստական կինոնկարների շարքի:
Ինչպես հայտնում է «Կավկազսկի ուզել»-ը, կինոնկարը նկարահանվել է Արցախյան գոյամարտի մասնակից, արցախցի գրող և լրագրող Աշոտ Բեգլարյանի համանուն պատմվածքի հիման վրա և ներկայացնում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան պատերազմի դրվագներից մեկը` իր տունը պաշտպանող մի տարեց մարդու հերոսության պատմությունը:
Ֆիլմի ռեժիսորն ու պրոդյուսերն է Գեորգի Ղազարյանը, որը ևս երկար տարիներ աշխատել է ֆոտո և հեռուստալրագրող, ռեժիսոր-վավերագրագետ և օպերատոր, հիմնել և ղեկավարել է «ԼՂՀ ճակատային լրագրողների լիգան»:
20 րոպե տևողությամբ կինոնկարը նկարահանվել է Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության հովանու ներքո, տեխնիկական օժանդակությունը ցուցաբերել է Արցախի Հանրային հեռուստատեսությունը, ֆինանսականը` գործարար Կարեն Բաղդասարովը:
Ֆիլմի գլխավոր դերակատարն է Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, Վահրամ Փափազյանի անվան Ստեփանակերտի դրամատիկական թատրոնի դերասան Մարտին Ալոյանը:
Գեորգի Ղազարյանը պատրաստվում է նկարահանել Ղարաբաղյան պատերազմին նվիրված և իրական փաստերի վրա հիմնած գեղարվեստական կինոնկարների մի շարք:
«Շարքի ստեղծման գաղափարը շուտ էր ծագել: 2009 թվականին արդեն նկարահանվել է Արցախի Հանրապետության պատմության մեջ առաջին գեղարվեստական կինոնկարը` «Կրակող տունը», որն առաջինն է այդ շարքից: Պատմելով խաղաղ բնակչության մասին` մենք մտադիր ենք ներկայացնել Ղարաբաղյան պատերազմը»,- նշել է նա:
Ըստ Ղազարյանի, 2010 թվականին կավարտվեն ևս մեկ ֆիլմի ստեղծման աշխատանքները` «Պատերազմը անհետևանք չէ», որի հիմքում ընկած են Երևանի Պետական համալսարանի Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Գուրգեն Մելիքյանի պատմած իրական դեպքերը:
«Ֆիլմի սցենարը իրական դեպքերի վրա է հիմնած: Գուրգեն Մելիքյանն ականատես է եղել, թե ինչպես հայ զինվորականն օգնել է փրկվել հղի մի կնոջ, որը, փախչելով ադրբեջանցի զինվորականների բարբարոսություններից, հետ էր ընկել յուրայիններից: Զինվորը խնդրել էր այդ կնոջը երեխային անվանակոչել իր անվամբ` Նարեկ»,- պատմել է Գ.Ղազարյանը:
Նշենք, որ Աշոտ Բեգլարյանի ստեղծագործությունների հետ ընթերցողները կարող են ծանոթանալ գրողի ստեղծագործական էջում. http://litsovet.ru/index.php/author.page?author_id=2273

Movie: ‘This is the house that was shooting’
‘This is the house that was shooting’, 2009, is the first film in the Nagorno-Karabakh cinema history directed by George Ghazarian and adapted from a story by Ashot Beglarian, a journalists and soldier of the Karabakh war.
The epic film sets in Armenia’s Nagorno-Karabakh Republic and around the time of the Karabakh War. It stars Martin Aloyan, an actor in the Stepanakert Drama Theatre and the Karabakh War soldier.
The film refers to real episodes of the Karabakh War and tells real story of an aged man who was heroically standing in defense of his family house.
“Our chief objective is to show civilians, their livings, hopes and stories,” said George Ghazarian.
‘This is the house that was shooting’ is expected to open series of films around the time of the Karabakh War.
“The idea to film these series came long ago. ‘This is the house that was shooting’ is the first film in the Nagorno-Karabakh cinema history and first film from series,” said George Ghazarian.
Another film, ‘The war doesn’t pass without trace’, is expected to be completed in 2010. George Ghazarian said this would be a real story, which had been told by the Dean of the Oriental Studies Faculty of the Yerevan State University, Gurgen Melikian.
“That film will tell a real story by Gurgen Melikian, who was on the spot of an episode when an Armenian soldier helped a pregnant woman. She was running away from Azerbaijani soldiers and left behind her relatives. When she gave a birth to a boy baby, the soldier asked her to name him Narek -- after his own name.”
Stories and novels by Ashot Beglarian are available at the litsovet pages: follow the link http://litsovet.ru/index.php/author.page?author_id=2273 to find Ashot Beglarian’s works.