Պատգամավոր. Փոստանջյանի արարքը հարգանք չի բերում Հայաստանին
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի ընդդիմադիր ուժին որոշելու հարցը բարձրացնելու հետ կապված նախաձեռնությունը տարբեր մեկնաբանությունների առիթ է հանդիսացել այս օրերի ընթացքում: Հենց այս հանգամանքն էլ հաշվի առնելով` ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը չցանկացավ լրացուցիչ գնահատական տալ:
«Նշեմ միայն, որ ՀՀ իշխանություններին, պետությանը, պետական գործիչներին այս կամ այն քաղաքական գործիչը կարող է չսիրել, բայց հարգել` որպես պետության ղեկավար, պետական ապարատի ներկայացուցիչ: Նաև որպես ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնող անդամ, պարտավոր է»,- ընդգծեց Հ. Սահակյանը:
Ըստ պատգամավորի` Զ. Փոստանջյանի «այդ արարքը հարգանք չի բերում ոչ միայն իրեն` Զարուհի Փոստանջյանին, այլև ողջ Հայաստանի Հանրապետությանը»: Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ զերծ կմնա «կոշտ գնահատականներ տալուց` հաշվի առնելով Զ. Փոստանջյանի հղի լինելու հանգամանքը»:
Անդրադառնալով «Ժառագնություն» խմբակցության պատգամավորի կատարած քայլի հետևանքներին` Հանրապետական խմբակցության պատգամավորը հայտնեց, որ «ԵԽԽՎ-ի տարբեր հանձնաժողովների անդամների կողմից ուղղակի և անուղակի արձագանքներ եղան առ այն, որ նման անհեթեթ հարցերը պետք չէ հասցնել ԵԽԽՎ և դարձնել քննարկման առարկա»:
«Ընդդիմության ով լինելը չի որոշում ո´չ ԵԽԽՎ-ն, ո´չ Զարուհի Փոստանջյանը»,- այս առիթվ նշեց Հ. Սահակյանն ու հավելեց, որ «իր համար շատ ավելի տպավորիչ կլիներ, եթե ԵԽԽՎ-ում Զ. Փոստանջյանը միանար հայաստանյան պատվիրակության անդամներին և միջազգային այլ պատվիրակությունների անդամներին բաժաներ մեր կողմից պատրաստված` 1919 թ-ի և դրանից հետ Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ ցեղասպանություն իրականացնելու փաստերը ներկայացնող նյութերը»:
Իսկ «Ժառանգության» կողմից հնչեցվող բազմաթիվ այն հայտարարություններին, թե իշխանությունները խոչընդոտում են իրենց գործունեությունը միջազգային կառույցներում, ի պատասխան Հ. Սահակյանը հայտնեց. «Եթե «Ժառանգությանը» մնա, ապա կարող են ասել, թե Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հրաժարականի դիմումն էլ է Հանրապետականը գրել»:

Депутат РПА: Поступок Заруи Постанджян не делает чести Армении
Инициатива депутата фракции партии «Наследие» Заруи Постанджян в связи с обсуждением в ПАСЕ вопроса определения оппозиционной силы, представляющей Армению, стала предметом различных комментариев в течение последних дней.
В связи с этим депутат фракции Республиканской партии Армении в парламенте Ованнес Саакян заявил, что «поступок З.Постанджян не делает чести не только ей, но и всей Армении». При этом он отметил, что «постарается избежать резких оценок, принимая во внимание факт беременности Заруи Постанджян».
«Тот или иной политический деятель может не любить власти Армении, государство и государственных деятелей, но уважать руководителей государства, представителей государственного аппарата, а в качестве члена делегации представляющей Армению в ПАСЕ – просто обязан», - сказал О.Саакян.
Касаясь последствий этого шага депутата фракции партии «Наследие», представитель РПА сообщил, что «были непосредственные и косвенные реакции членов различных комиссий ПАСЕ о том, что подобные нелепые вопросы не следует доводить до ПАСЕ и делать предметом обсуждения».
«Оппозиционный статус не определяется ни в ПАСЕ, ни Заруи Постанджян», - отметил О.Саакян. Он подчеркнул, что «было бы более впечатляющим, если бы в ПАСЕ З.Постанджян присоединилась к членам армянской делегации и раздавала бы членам других международных делегаций подготовленные материалы о фактах осуществленного в Азербайджане в 1919 году и после геноцида армян».
«Партия «Наследие» также может сказать, что и заявление Раффи Ованнисяна об отставке написали республиканцы», - заявил О.Саакян в ответ на озвучиваемые партией «Наследие» многочисленные заявления о том, что якобы власти Армении препятствуют их деятельности в международных структурах.