ԵԱՀԿ նախագահի այցը Կովկաս նախատեսվում է փետրվարի 15-ին
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ղազախստանի ԱԳ նախարար Կանատ Սաուդաբաևը փետրվարի 15-ին նախատեսում է սկսել իր այցը Կովկասի հակամարտությունների գոտիներ` աջակցելու վերջիններիս հանգուցալուծմանը: Ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը, այս մասին Սաուդաբաևը հայտարարել է Նյու-Յորքի ՄԱԿ գրասենյակում, որտեղ մասնակցում էր ԱԽ նիստին:
ԵԱՀԿ նախագահը նշել է, որ «ձգձգվող հակամարտությունների» հանգուցալուծումը, այդ թվում` ԽՍՀՄ նախկին տարածքում, կլինի Աստանայի` ԵԱՀԿ-ում նախագահության ժամանակաշրջանի կարևորագույն խնդիրներից մեկը:
«Ղազախստանը կփորձի իր լուման ներդնել «ձգձգվող հակամարտությունների» հանգուցալուծման հարցում, որոնցից երեքը գտնվում են նախկին ԽՍՀՄ տարածքում: Հաշվի առնելով Ղազախստանի պատմական ընդհանրությունը, մտածելակերպի մոտ լինելը հակամարտությունների կողմերին, ինչպես նաև նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հեղինակությունը նրանց շրջանում` հույս ունենք որոշակի լիցք հաղորդել մեր գործընկերների ջանքերին, որոնք մասնակցում են այդ ոչ հեշտ գործընթացին», - հայտարարել է Սաուդաբաևը:
Կանատ Սաուդաբաևը նշել է, որ հենց այդ հարցերին է նվիրված լինելու նրա փետրվարի 15-ից մեկնարկող այցը Հարավային Կովկաս, որտեղ ԵԱՀԿ-ն, ՄԱԿ-ը և ԵՄ-ն համանախագահում են ժնևյան քննարկումների շրջանակներում: Այդ երեք կողմերի միջև հետագա համակարգումը, ըստ ԵԱՀԿ նախագահի, առանցքային դեր է կատարում Հարավային Կովկասի հակամարտությունների գոտիներում կայունության ամրապնդման հարցում:

Председатель ОБСЕ отправится в поездку на Кавказ 15 февраля
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Казахстана Канат Саудабаев отправится 15 февраля в поездку по зонам конфликтов на Кавказе с целью содействия их урегулированию. Как сообщает РИА Новости, об этом Саудабаев заявил в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке, где он принимал участие в заседании Совета безопасности.
Председатель ОБСЕ сообщил также, что урегулирование «затяжных конфликтов», в том числе на пространстве бывшего СССР, станет одним из приоритетов Астаны в период председательствования в ОБСЕ.
«Казахстан постарается внести свой посильный вклад в решение «затяжных конфликтов», три из которых находятся на пост-советском пространстве. С учетом исторической общности, ментальной близости Казахстана ко всем сторонам конфликтов, а также высокого авторитета и доверия, которым пользуется среди их народов президент Нурсултан Назарбаев, мы надеемся придать определенный импульс усилиям всех наших партнеров, участвующих в этом нелегком процессе», - согласно источнику, заявил Саудабаев.
Канат Саудабаев добавил, что именно этим вопросам будет посвящена его поездка в качестве действующего председателя ОБСЕ на Южный Кавказ с 15 февраля, где ОБСЕ и ООН совместно с Европейским союзом сопредседательствуют на женевских дискуссиях. Дальнейшая тесная координация между всеми тремя сторонами имеет, по словам Саудабаева, ключевое значение в целях укрепления стабильности в конфликтных точках на Южном Кавказе.