«Շանհայ էքսպո-2010»-ում կնշվի Հայաստանի Ազգային օրը
2010 թ. մայիսի 1-ից հոկտեմբերի 31-ը Չինաստանի Շանհայ քաղաքում անցկացվելու է «Շանհայ էքսպո-2010»` «Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք» խորագիրը կրող համաշխարհային ցուցահանդեսը, որին մասնակցելու է նաև Հայաստանը: Ցուցահանդեսի ազգային օպերատորը «Զարգացման հայկական գործակալություն» ՓԲԸ-ն է:
Ներկայումս ակտիվ նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում ցուցահանդեսին արժանվույնս ներկայանալու համար: ԶՀԳ Արտահանման խթանման տնօրինության ղեկավար Լուսինե Թումյանը Aysor-ին տեղեկացրեց, որ ցուցահանդեսի ժամանակ երկիրը հնարավորություն է ունենում ներկայացնել իր մշակույթը, տնտեսական և մտավոր ներուժը, պատմությունը: Ցուցահանդեսում սեպտեմբերի 21-ին լինելու է Հայաստանի Ազգային օրը:
«Դա իմիջային ցուցահանդես է, որի շրջանակներում տեղի կունենան նաև մի շարք տնտեսական միջոցառումներ»,- ասաց Լ. Թումյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանի տաղավարն ունենալու է իր կոմերցիոն հատվածը, որտեղ ներկայացվելու և վաճառվելու են հայկական արտադրության ապրանքներ: Աշխարհի խոշորագույն ցուցահանդեսի 184 օրերի ընթացքում նախատեսված են նաև զանազան մշակութային և բեմական ներկայացումներ, ավելի քան 20 հզ. միջոցառումներ, սպասվում է օրական մոտ 200 հզ. այցելու:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարությունը «Շանհայ էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսին Հայաստանի արդյունավետ մասնակցությունն ապահովելու նպատակով հատկացրել է գրեթե 570 մլն դրամ:

“Shanghai EXPO 2010” the day of Armenia celebrated
Since May 1 to October 31, 2010 in Shanghai city of China will be held “Shanghai EXPO 2010” exhibition titled “Prosperous city, prosperous life” on which will take part also Armenia. The national operator of the exhibition is “The Armenian Development Agency”.
At present they are actively getting ready for the presentation day. Lusine Tumanyan the head of ADA export promotion department informed Aysor.am that on the exhibition the country gets the opportunity to present his culture, economic and mental potential, and history. During the exhibition on September 21 will be celebrated the National Day of Armenia.
“It’s an international exhibition in the frameworks of which will take place also a series of economic events”, - L. Twumanyan mentioned.
She noted that the Armenian pavilion is going to have its commercial place where will be presented and sold Armenian products. During the 184 days of the world’s biggest exhibition there will be organized many performances of different cultures, more than 20 thousand events, around 200 thousand visitors per day.