Ադրբեջանցիները գովազդում են xocali.net կայքը
Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հովանավորվող կայքերից մեկը կոչեր է անում ջարդել 4 օրվա ընթացքում 15 հազար այցելու ունեցած www.xocali.net կայքը:
Տեղեկատվության անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը նշեց, որ մի կողմից կայքը տարածում են հայերը, մյուս կողմից` ադրբեջանական կողմը, անգամ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն է հատուկ հայտարարություն արել: Ըստ Մարտիրոսյանի, կայքի թողարկման օրը` փետրվարի 24-ը, «անհաջող օր էր», քանի որ ադրբեջանցիները զբաղված էին իրենց հերթական ցույցերի պաստառների կազմակերպմամբ:
Ռուսերեն, անգլերեն, ադրբեջաներեն, պարսկերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն լեզուներով տարածվող կայքը, Սամվել Մարտիրոսյանի հաղորդմամբ, նախ Ադրբեջանում ընկալվել է որպես հակահայկական կայք և սկսվել է մեծ մասշտաբով գովազդվել:
«Օդնոկլասնիկի.ռու ցանցում նյութ է տարածվել ադրբեջանցիների կողմից, իբր դա հակահայկական կայք է, և քանի որ նրանք չեն կարդում, հիմնականում նկարներ են նայում, մտածել են հակահայկական է, և միայն մեկն է կարդացել ու հասկացել, որ դա հակահայկական կայք չէ»,- պատմեց փորձագետը:
Սակայն երբ պարզ դարձավ կայքի ոչ հակահայկական, այլ պարզապես իրական փաստեր ներկայացնելու և ադրբեջանական խեղաթյուրումները բացահայտելու գաղափարը, միևնույն է, արձագանքը Ադրբեջանում չդադարեց:
Հիշեցնենք, որ www.xocali.net կայքում զետեղված են նյութեր, որոնք ապացուցում են ադրբեջանական կողմի կեղծիքները` Աղդամի, կամ, ինչպես ավելի հայտնի է, «Խոջալուի դեպքերի» շուրջ:

Азербайджанцы рекламируют сайт xocali.net
Один из спонсируемых азербайджанским руководством сайтов призывает взломать сайт www.xocali.net, который в течение 4-х дней привлек 15 тысяч посетителей.
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян отметил, что с одной стороны, информация о сайте распространяется армянами, с другой стороны, азербайджанцами, даже МНБ Азербайджана выступило со специальным заявлением.
Согласно С.Мартиросяну, день запуска сайта, 24-го февраля, был для азербайджанцев неудачным, поскольку они были заняты подготовкой плакатов к очередной своей демонстрации.
Сайт на русском, английском, азербайджанском, персидском, французском, немецком языках, по словам С.Мартиросяна, был принят в Азербайджане сначала как антиармянский сайт, вследствие чего началась его крупномасштабная пропаганда.
«В сети Одноклассники.ру азербайджанцами был распространен материал, согласно которому это антиармянский сайт, и поскольку азербайджанцы в основном смотрят картинки, а не читают, они подумали что это антиармянский сайт и только после того, как один из них прочитал, они поняли, что сайт не антиармянский», - рассказал эксперт.
Однако, когда стало ясно, что сайт представляет истинные факты и выявляет азербайджанские фальсификации, тем не менее, реакция в Азербайджане не прекратилась.
Отметим, что на сайте www.xocali.net собраны материалы, которые доказывают ложь и фальсификации азербайджанской стороны в связи с событиями в Агдаме, более известными как «ходжалинские события».