Իշխանությունը, որը 2018-ին փառաբանում էր որոշ զինծառայողների փողոց դուրս գալը, այսօր խոսում է դրա անթույլատրելիության մասին
27/04/2024 11:03
«Կիրանցում զինծառայողների` մարդկանց հետ ողջագուրվելու և սատարման խոսքերի ֆոնին, ՊՆ-ն տեղեկացրեց, որ ռազմական ոստիկանությունը միջոցներ է ձեռնարկում քաղաքական ակցիային միացած զինվորական համազգեստով անձանց ինքնությունը պարզելու վերաբերյալ:
Մի իշխանություն, ով 2018-ին փառաբանում, գովերգում և խրախուսում էր խաղաղապահ բրիգադի որոշ զինծառայողների փողոց դուրս գալը, քաղաքական երթին միանալը, այսօր խոսում է դրա անթույլատրելիության մասին:
Ու սա այն դեպքում, որ եթե 2018 թվականի պայքարը աթոռի, իշխանության և, ինչպես կարճ ժամանակ հետո պարզ դարձավ, Արցախի հանձնման ու ՀՀ տարբեր տարածքների զիջման համար էր, ապա այսօր մարդիկ բառիս բուն իմաստով, իրենց ընտանիքների ու տան պաշտպանության դիրքերում են:
Մի հանգամանք էլ` երեկ կադրերում երևացող զինծառայողներն ակնհայտորեն այդ պահին ծառայության մեջ չէին, մարդկանց ջերմ ողջունեցին և գնացին: Իսկ 2018-ին փողոց դուրս եկած զինծառայողները ոչ թե զուտ ողջունում էին, այլ կոնկրետ մասնակցում հակաշխանական բողոքի երթին»։

Власти, которые в 2018 году прославляли выход некоторых военных на улицы, сегодня заявляют, что это недопустимо
Секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян написал: «На фоне приветствий и слов поддержки военнослужащих жителям в Киранце, в Минобороны сообщили, что военная полиция принимает меры для установления личности граждан в военной форме, присоединившихся к политической акции в Киранце.
Власти, которые в 2018 году прославляли, хвалили и поощряли некоторых солдат миротворческой бригады выйти на улицы и присоединиться к политическому маршу, сегодня говорят о его недопустимости.
И это в том случае, что если в 2018 году борьба шла за кресло, власть и, как выяснилось спустя короткое время, сдачу Арцаха и уступку различных территорий Республики Армения, то сегодня люди буквально защищают свои семьи и дома.
Еще одно обстоятельство - военнослужащие, которые были замечены вчера на кадрах, явно не находились в тот момент на службе, они тепло поприветствовали людей и ушли. А в 2018 году вышедшие на улицу военнослужащие не просто приветствовали людей, а фактически участвовали в антиправительственной акции протеста».