Է. Նալբանդյան. «ԱԳՆ-ը միշտ էլ կատարելագործման կարիք ունի»
Հանրային հեռուստատեսությանը տված իր հարցազրույցում ՀՀ արտաքին-քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը, անդրադառնալով վերջին երկու տարիների ընթացքում հայ-թուրքական նորմալացման գործընթացի, Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ ամենատարբեր մակարդակներով տարվող բանակցությունների կապակցությամբ ՀՀ ԱԳՆ ծանրաբեռնվածության աճին և դրա հետ կապված` ԱԳՆ կառուցվածքային փոփոխությունների խնդրին, նշել է.
«Ծանրաբեռնվածության իմաստով, կարծում եմ, որ նախորդ շրջանում էլ արտգործնախարարությունը նվազ ծանրաբեռնված չի եղել: Ամեն շրջանին բնորոշ են իր մարտահրավերները և իր խնդիրները:
Ճիշտ եք, անցյալ տարի բավական հագեցած էր մեր դիվանագիտության համար. նախևառաջ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունները, Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը նվիրված հանդիպումները ամենաբարձր մակարդակով: Անցյալ տարվա ընթացքում ինը հանդիպում է կայացել. վեցը` եռանախագահների միջնորդությամբ, և երեքը` Ռուսաստանի նախագահի: Նաև Հայաստանը նախագահում էր երկու կարևոր միջազգային կազմակերպություններում` Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում և Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում: Աննախադեպ թվով փոխայցելություններ են կայացել Հայաստան և Հայաստանից դուրս, ամրապնդվել է իրավապայմանագրային դաշտը մի շարք երկրների հետ, որոշ երկրների հետ նոր հիմք դրվեց հարաբերությունների զարգացման:
Իրավացի եք, արտգործնախարարությունը, ինչպես որ այլ կառույցներ, միշտ էլ կատարելագործման կարիք ունեն: Մի քանի շաբաթ առաջ Կառավարությունը որոշում ընդունեց արտգործնախարարությունում կառուցվածքային փոփոխությունների մասին: Մենք նաև նախաձեռնել ենք որոշ փոփոխություններ դիվանագիտական ծառայության օրենքում: Չնայած ֆինանսական ճգնաժամի դժվարություններին, մենք մտադիր ենք բացել նոր դեսպանություններ, արդեն այս տարվա ընթացքում մի շարք երկրներում նոր դեսպանություններ են բացվելու: Չնայած նույն դժվարություններին, մենք հիմնեցինք դիվանագիտական ակադեմիան: Այդ հարցերը Հանրապետության Նախագահի ուշադրության կենտրոնում էին և նրա աջակցությամբ հնարավոր եղավ այս բոլոր քայլերը անել`չնայած դժվարություններին»:

Yesterday in the interview given to the Armenian Public TV the RA Foreign Minister Edward Nalbandian touched upon the normalization process of the Armenian – Turkish relations, the growth of the amount of the work concerning the negotiations held on the Karabakh issue by the Armenian MFA and the problem of having changes in the structure of the MFA. On this concern he has mentioned:
“As for the amount of work I think in the previous round too the foreign ministry was overloaded not less than today. Every round has its challenges and problems.
That’s right last year we were filled with diplomatic work especially with the negotiations of the Armenian – Turkish relations normalization and the NKR conflict settlement talks. 9 meetings were held last year of which 6 were by the mediation of the three co-chairs, and the other three by the mediation of the Russian president. Armenia chaired to important international organizations, CSTO and Black Sea Economic Cooperation Organization. There have been realized a big number of exchange visits and there were established new kind of defelopment of relations with some countries.
You are right the Foreign Ministry just as the other institutes always needs improvements. A few weeks ago the Government took a decision on making structural changes in the Foreign Ministry. We have also foreseen some changes in the law about the diplomatic service. Regardless the economic crises we are tended to open new embassies in some countries. We established a diplomatic Academy. All these projects and activities were implemented due to support of the RA President regardless the difficulties.”