Կուստուրիցան խոստացել է աջակցել «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է սերբ աշխարհահռչակ կինոռեժիսոր, երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցային: Անվանի կինոռեժիսորը Հայաստանում առաջին անգամ է, և Երևանում երեկ կայացել է նրա ղեկավարած «The No Smoking Orchestra» խմբի համերգը:
«Հաճույք է Ձեզ հյուրընկալել հայկական հողում: Ձեր այցելությունը նշանակալի իրադարձություն է մեր երկրի համար: Մեր ժողովուրդները պատմական ճակատագրով պայմանավորված շատ ընդհանրություններ ունեն, և Ձեր արվեստն ու երաժշտությունը հոգեհարազատ են մեր ժողովրդին», - ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակի հաղորդմամբ` ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Էմիր Կուստուրիցան Հանրապետության Նախագահին փոխանցել է այցելությունից ստացած իր տպավորությունները:
«Հայաստանը շատ գեղեցիկ երկիր է: Մեր ժողովուրդները պատմական ողբերգական անցյալի առումով մեծ ընդհանրություններ ունեն, և ես ուրախ եմ այս այցելության համար, որը ինձ հնարավորություն է տալիս` արտահայտելու այդ ամենի մասին իմ զգացմունքներն ու ամրապնդելու մեր ժողովուրդների բարեկամությունը»,- ընդգծել է աշխարհահռչակ կինոռեժիսորը:
Էմիր Կուստուրիցան Սերժ Սարգսյանին տեղեկացրել է նաև իր առաջիկա ստեղծագործական ծրագրերի մասին: Նա միաժամանակ ասել է. որ կգործադրի հնարավոր ջանքերն` աջակցելու հայկական «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին:

Кустурица посодействует кинофестивалю «Золотой абрикос»
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня всемирно известного кинорежиссера и музыканта Эмира Кустурицу, сообщает пресс-служба главы государства.
Режиссер находится в Армении впервые. Накануне в Ереване состоялся его концерт с ансамблем «The No Smoking Orchestra».
«Мы рады принимать Вас на армянской земле. Ваш визит - знаменательное событие для нашей страны. Наши народы имеют много общего, которое обусловлено исторической судьбой, и Ваше искусство и музыка близки нашему народу», - сказал президент Серж Саргсян.
Эмир Кустурица поделился с президентом впечатлениями об Армении.
«Армения очень красивая страна. Наши народы в контексте трагического исторического прошлого имеют много общего, и я рад этому визиту, который дал мне возможность высказаться обо всем, что я чувствую и укрепить дружбу между нашими народами», - подчеркнул всемирно известный режиссер.
Эмир Кустурица рассказал президенту Сержу Саргсяну также о своих творческих планах. Режиссер отметил, что приложит максимальные усилия, чтобы содействовать армянскому кинофестивалю «Золотой абрикос».