Էրդողանը մեղադրել է ԶԼՄ-ներին իր խոսքերը խեղաթյուրելու մեջ
Թուրքիայի վարչապետը մեղադրել է ԶԼՄ-ներին Թուրքիայում բնակվող հայ միգրանտներին վտարելու մասին իր խոսքերի իմաստը խեղաթյուրելու մեջ: Ինչպես նախօրեին հայտարարել է Էրդողանը, ԶԼՄ-ները ճիշտ չեն մեկնաբանել իր խոսքերը, տեղեկացնելով, թե, իբր, նա սպառնացել է վտարել Թուրքիայում գտնվող բոլոր հայերին:
Ամերիկայի ձայնը հաղորդում է, որ թուրքական կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, թե իր մտքերը վերաբերում էին միայն ապօրինի միգրանտներին:
Հիշեցնենք, որ Բի Բի Սի-ի թուրքական ծառայության լրագրողի հետ զրույցում Էրդողանն ասել էր, որ Թուրքիան կարող է վտարել շուրջ 100 հազար` Թուրքիայում ապօրինի գտնվող հայերին: Այդ հայտարարությունը հաջորդել էր նրան, որ շվեդական և ամերիկյան օրենսդիրները բանաձև են ընդունել, որով 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի ոչնչացումը որակվել է որպես Ցեղասպանություն: Թուրքական վարչապետը հայտարարել էր, որ Թուրքիայում ապրող շուրջ 170 հազար հայերից միայն 70 հազարն են Թուրքիայի քաղաքացիներ:

Эрдоган обвинил СМИ в искажении его высказываний о высылке армян
Премьер-министр Турции обвинил СМИ в искажении смысла его высказываний относительно возможной высылки армянских иммигрантов.
Как заявил в пятницу 19 марта Реджеп Тайип Эрдоган, СМИ неправильно истолковали его слова, сообщив, что он якобы пригрозил изгнать из Турции всех находящихся в стране армян, сообщает Голос Америки.
Глава турецкого правительства подчеркнул, что его высказывание относилось лишь к нелегальным иммигрантам.
В беседе с корреспондентом турецкой службы BBC Эрдоган сказал, что Турция может высылать около ста тысяч армянских нелегалов. Это заявление было сделано после того, как шведские и американские законодатели приняли резолюции, в которых уничтожение армян властями Османской империи в годы первой мировой войны квалифицируется как геноцид. Турецкий лидер заявил, что в Турции проживает около 170 тысяч армян, из которых лишь около 70 тысяч являются гражданами Турции.