Դատավորը փորձում է իմ կալանքի շարունակականությունն ապահովել նոր անհավանական հիմքեր հորինելով․ Դավիթ Տոնոյան
02/05/2024 09:50
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարություն է տարածել:
«2 տարի 7 ամսից ավել կալանքի տակ մնալուց հետո ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ հանդիպման ժամանակ վերջինիս ուշադրությունն եմ հրավիրել իմ նկատմամբ կիրառված կալանքի ժամկետի անտրամաբանական տևողությանը, անժամկետ կալանավորված լինելու հարցին, նախկին և գործող դատավարական օրենսգրքերի անցումային դրույթների հակասական մեկնաբանության և կիրառման պրակտիկայի արդյունքում իմ կալանքը այլընտրանքային խափանման այլ միջոցներով փոխարինելու միջնորդությունների անհիմն մերժումներին, ինչպես նաև քրեական վարույթի ընթացքի այլ խնդրահարույց դրսևորումներին:
18.04.2024 թվականի հերթական ապօրինի որոշմամբ դատավոր Վահե Դոլմազյանը կրկին մերժեց իմ նկատմամբ կիրառված կալանքն այլ խափանման միջոցով փոխարինելու վերաբերյալ պաշտպաններիս միջնորդությունը, բայց այս որոշումն  իր «տարօրինակությամբ» գերազանցեց նախորդներին:
Դատավորն այս անգամ «մոգոնել» է կալանքի մի նոր հիմք՝ նշելով, որ ինձ իրավաբանական օգնություն ցույց տալու նպատակով հրավիրված օտարերկրյա փաստաբանի գործոնը դատավորին ողջամիտ ենթադրության հիմք է տալիս կասկածելու, որ, կալանքից ազատվելով, իմ որևէ իրավունքի պաշտպանությունն իրականացնելու պատրվակով կարող եմ մեկնել Ռուսաստանի Դաշնություն և մնալ այնտեղ՝ խուսափելով քրեական պատասխանատվությունից:
Դժվարանում եմ ողջամիտ բացատրություն գտնել այն ենթադրությանը, որ օտարերկրյա փաստաբանի ներգրավման կամ ՌԴ-ում իրավունքի պաշտպանության անհրաժեշտության հանգամանքը կարող է ՌԴ մեկնելու, առավել ևս թաքնվելու մասին վկայել, բայցեւայնպես դատավորն իր անհասկանալի բացատրություններով չի նշել որևէ պատճառ, թե ինչու չի կարող արգելել իմ ելքը ՀՀ-ից, այնինչ, նշված ռիսկը հեշտությամբ հնարավոր է չեզոքացնել բացակայելու արգելքը որպես խափանման միջոց կիրառելով, որի պարայագում ՀՀ սահմանները հատելը հնարավոր կլինի հենց իր՝ դատավորի թույլտվությամբ։
Ստացվում է, որ եթե մինչ այս պահը ինձ կալանքի տակ պահելու հիմքում դրված էր քրեական վարույթին խոչընդոտելու մտացածին ռիսկը, ապա վարույթի մոտալուտ ավարտին զուգահեռ դատավորը փորձում է իմ կալանքի շարունակականությունն ապահովել նոր անհավանական հիմքեր հորինելով, իսկ իմ թաքնվելու հավանական վայրը դիտարկելով Ռուսաստանի Դաշնությունումը գործին տալիս է աշխարհաքաղաքական երանգ:
Դատավորի այսօրինակ ապօրինությունները և դրանց վերաբերյալ վերադաս դատական ատյանների հանդուրժողականությունն ապացուցում է իմ նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդման ընդգծված և անթաքույց  քաղաքական բնույթը, ինչն արդեն «միմոսություն» կարելի է անվանել։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուշադրությունն եմ հրավիրում նաև դատավորի կողմից կայացված այս առեղծվածային որոշման վրա` իմ կողմից բարձրացված մնացած հարցերի հետ միաժամանակ այն դիտարկելու նպատակով»:

Давид Тоноян: Судья пытается добиться продолжения моего содержания под стражей, придумывая новые невероятные основания
02/05/2024 11:09
Бывший министр обороны Армении Давид Тоноян выступил с заявлением:
«Находясь под арестом более 2 лет и 7 месяцев, во время встречи с Защитником прав человека Армении я обратил внимание последней на нелогичную длительность примененного ко мне срока содержания под стражей, на вопрос о бессрочном задержании, на противоречивое толкование переходных положений предыдущего и действующего процессуальных кодексов, необоснованные отказы в удовлетворении ходатайств о замене моего ареста другими способами альтернативного содержания под стражей в результате практики применения и практики применения переходных положений предыдущего и действующего процессуальных кодексов, а также на другие проблемные проявления уголовного судопроизводства.
Очередным незаконным решением от 18.04.2024 судья Ваге Долмазян вновь отклонил ходатайство моих защитников об изменении меры пресечения под стражей на другю меру пресечения, но это решение превзошло предыдущие своей "странностью".
На этот раз судья «придумал» новое основание для содержания под стражей, отметив, что фактор приглашенного для оказания мне юридической помощи иностранного адвоката дает судье обоснованные основания подозревать, что что после освобождения из-под стражи я могу выехать в Российскую Федерацию и остаться там, избежав уголовной ответственности.
Мне трудно найти разумное объяснение предположению, что обстоятельство привлечения иностранного адвоката или необходимость защиты права в РФ может свидетельствовать о выезде в РФ, а тем более о скрытии, однако своими неясными объяснениями судья не указал ни одной причины, по которой он не мог запретить мне выезд из Республики Армения, с другой стороны, указанный риск можно легко нейтрализовать, применив меру пресечения в виде подписки о невыезде:  в этом случае пересечение границы Республики Армения будет возможно с разрешения судьи.
Получается, что если до сих пор основанием содержания меня под стражей был фиктивный риск воспрепятствования уголовному судопроизводству, то параллельно с скорым завершением разбирательства судья пытается придумать новые невероятные основания для продолжения моего содержания под стражей, а рассматривая возможное место моего скрытия РФ придает делу геополитический оттенок.