Եվրոպայի Հայկական Միությունների Ֆորումը նամակ է հղել Օբամային
Եվրոպայի Հայկական Միությունների Ֆորումի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանը ֆորումի անունից նամակ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային, որում ասվում է.
«Ձերդ Գերազանցություն
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Մեծարգո Նախագահ
Պարոն Բարաք Օբամա
Եվրոպայի Հայկական Միությունների Ֆորումի նախագահության անունից խորին շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ անցյալ տարի ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Ձեր ուղերձում «Մեծ Եղեռն» բառեզրը օգտագործելու համար: Դա ընդունելով որպես առաջընթաց` միաժամանակ խնդրում ենք այս տարվա Ձեր ելույթում օգտագործել «Ցեղասպանություն» միջազգային բառեզրը և հնարավորություն տալու ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին հաստատելու թիվ 252 բանաձևը` ընդունված Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից:
Մեծարգո պարոն Նախագահ, ես դիմում եմ Ձեզ խնդրանքով հարգելու աշխարհասփյուռ հայության տառապանքները` կապված Հայոց ցեղասպանության փաստը Թուրքիայի կողմից անտեսելու, արդարությունը կեղծելու, ճշմարտության դեմ մեղանչելու խնդրի հետ և վավերացնելու Հայոց ցեղասպանության փաստը: Ցեղասպանության փաստի վավերացումը կստիպի Թուրքիային հարգելու միջազգային կարծիքը և հաստատելու իր կարևոր հարևանի` Հայաստանի, հետ բարիդրացիական հարաբերություններ: Հավատացեք, որ սա ամենաիրատեսական ու արդարացի ուղին է հայ-թուրքական հարաբերությունների խնդրի լուծման հարցում»:

An Open Letter to US President Obama from FAAE
Chairman of the Forum of Armenian Associations of Europe (FAAE) Ashot Grigorian has sent an open letter to U.S. President Barack Obama, referring to the 1915 Genocide.
“On behalf the Forum of Armenian Associations of Europe I am writing to express my sincerest gratitude for your voicing ‘Mets Eghern’ in last year’s April 24 Genocide Address. Considering this to be a progressive step, we appeal to you for using the international genocide-word in this year’s address, making it possible for the U.S. Congress to approve Resolution 252, which was passed by the Committee on Foreign Affairs of the United States House of Representatives.
Mr President, the recognition of the 1915 Genocide will make Turkey pay respect to the international community’s opinion and establish friendly relations with its major neighbor Armenia.
Believe me, this is the most realistic and fair way of solution to the Armenia-Turkey relations,” said in the letter.