Հայ և հրեա ժողովրդի նմանությունները` հրեա բժշկի դիտարկմամբ
«Բացառիկ հաճույք եմ ստանում` պարզապես քայլելով Երևանի փողոցներով, համտեսելով կերակուրը, որը շատ համեղ է, մարդկանց հետ շփվելով»,- ասաց հրեա բժիշկ, Նոբելյան մրցանակակիր Աարոն Չեյխանովերը` հյուրընկալվելով ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարությունում:
Նա նշեց, որ հրեա և հայ ժողովուրդների միջև կան նմանություններ, ընդհանուր ճանակատագիր, նաև նկատեց, որ երկու երկրներն էլ Չինաստան, Ռուսաստան ու ոչ էլ ԱՄՆ են, տարածքով ու բնակչության թվով փոքր են, ուստի, ըստ գիտնականի, պետք է զարկ տալ գիտությանը:
«Երկու ժողովուրդս էլ խաղաղության համար պայքարող ժողովուրդ ենք, երկուսս էլ պայքար ունենք տանելու: Ես չեմ հասկանում, թե ինչո՞ւ են մարդիկ սպանում միմյանց, մենք ստեղծում ենք դեղեր, որոնք օգտագործում են Իրանում, որը լարվել է Իսրայելի դեմ: Ես կարծում եմ, որ մարդիկ պետք է դադարեն սպանել միմյանց, նրանք պետք է սիրեն միմյանց, լավ վերաբերվեն իրար»,- ասաց Չեյխանովերը:
Բժիշկը գտնում է, որ պետք է մոռանանք քաղաքականության մասին, զբաղվենք լուրջ գիտությամբ, և դա, նրա համոզմամբ, կդառնա հաջողության գրավական. «Իսրայելը Հայաստանի պես փոքր պետություն է, և մենք մեր ապագան կապում ենք նորագույն տեխնոլոգիաների հետ: Կարծում եմ, Հայաստանը ևս պետք է այդ ճանապարհով գնա»:
Աարոն Չեյխանովերին հյուընկալած ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ 21-րդ դարում մեր մրցունակցությունն ու արևի տակ մեր եղած տեղը պահպանելու համար Հայաստանն այլ ելք չունի, քան զարկ տալ կրթությանն ու գիտությանը:
Նախարարի խոսքով, դա թույլ կտա մեզ ապահովել բարձրակարգ կրթությունն ու բարձրակարգ տնտեսությունը:
«Մեր հասարակությանը հանգիստ չի տալիս նաև ուղեղների արտահոսքը: Մեր նախարարությանը հետաքրքրում է բուհերում գիտության զարգացումը, որովհետև ամբողջ առավել մրցունակ հասարակություններում գիտությունը տարվում է բուհերում: Աշխարհում գիտելիքը պահանջված է, և մարդկության արժեհամակարգի մեջ որևէ այլ բանով փոխարինելի չէ»,- հավելեց Աշոտյանը:

The similarities of the Armenians and the Jewish
“I get a unique pleasure when I simply walk through the streets of Yerevan, tasting the Armenian delicious food and contacting with the people,” the Jewish doctor Aharon Cheykhanover, who was awarded Noble Prize, said in the Ministry of Education and Science.
He mentioned that there are similarities between the Armenian and Jewish peoples, they have a common destiny, he also noticed that both countries are not like China, Russia or America. They are both smaller in their size and population thus according to the scientist the science should be promoted.
“Both our nations are fighting for peace, both of us struggle. I don’t understand why the people kill each other. We create medicines which are used in Iran who at present is against Israel. I think the people should stop killing and should love each other, take care of one another,” said Cheykhanover.
The doctor thinks that we should forget about the politics and get busy with a serious science and will lead to success, “Israel is as small country as Armenia and we connect our future with the innovational technologies. I think Armenia too has to take that path.”
Armen Ashotyan, the Minister of Education and Science who had hosted Aharon Cheykhanover, mentioned that in the 21st century Armenia has no other choice than to impact the education and science.