Արմռոբոտիքսը` Երևանում մայիսի 28-ին
Հայաստանի Ռոբոտների բաց առաջնության (ArmRobotics) շրջանակներում «Ական փնտրող ռոբոտ» մրցույթի եզրափակիչ փուլը կանցկացվի Երևանի Սիրահարների այգում մայիսի 28-ին և նվիրված կլինի Հայաստանի Առաջին Հանրապետության տոնակատարություններին:
Առաջնությունն 2008 թ-ից իրականացնում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ)` ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: Առաջնության անցկացման նպատակն է համախմբել Հայաստանի և սփյուռքի հայ երիտասարդներին, երիտասարդ գիտնականներին, ներգրավել սփյուռքում մեր հայրենակիցների գիտական ներուժը, երիտասարդների մոտ զարգացնել թիմային մտածելակերպը և աշխատանքը, խթանել նոր տեխնոլոգիաների մուտքը Հայաստան:
«Մրցույթի ընթացքում մասնակիցների կողմից նախագծված և կառուցված ռոբոտները պետք է գտնեն հողի տակ պահված ականները և դրանց դասավորությամբ քարտեզն ուղարկեն սերվերին»,- Aysor-ի հետ զրույցում հայտնեց Արմռոբոտիքս մենեջեր Մարիամ Նահապետյանը:
Եզրափակիչ փուլին մասնակցելու են 13 թիմեր Հայաստանից և 1 թիմ Իրանից, այդ թվում 2 թիմեր էլ կազմված կլինեն հայ և իրանցի ուսանողներից: Ըստ Մ. Նահապետյանի, մրցույթին մասնակցելու համար տարիքային սահմանափակում չկա. «Մեր ամենափոքր մասնակիցը 11 տարեկան է»:
Մ. Նահապետյանը տեղեկացրեց, որ առաջին տեղի համար սահմանված է 250 հզ. դրամ մրցանակ, երկրորդ տեղի համար` 150 հզ., և երրորդ տեղի համար` 100 հզ. դրամ մրցանակ:
Հիշեցնենք, որ նախապես ծրագրված էր «Ական փնտրող ռոբոտ» և «Համակարգչային սիմուլյացիա» մրցույթների եզրափակիչ փուլերն անցկացնել մայիսի 9-ին Շուշիում, սակայն, ինչպես նշեց Մ. Նահապետյանը, տեխնիկական խնդիրների պատճառով վայրը փոխվել է:
Նա նաև նշեց, որ «Համակարգչային սիմուլյացիա» մրցույթի եզրափակիչ փուլն անցկացվելու է հունիսին. «Կկազմակերպվի վիրտուալ ռոբոտների մրցույթ. ֆուտբոլիստները ֆուտբոլ կխաղան»:

ArmRobotics in Yerevan on May 28
In the frameworks of the Armenian open championship of Robots (ArmRobotics) the last round of the “Mine searching robot” will be held on May 28 in the “Lovers Park” and will be dedicated to the celebrations of the First Republic of Armenia.
The championship, since 2008 is being realized by the union of the Union of Information Technologies Enterprises (UITE) under the high patronage of the Armenian Prime Minister. The aim of the championship is to join the youth of Armenia and Diaspora, young scientists, to rejoin the scientific potential of the Armenians abroad, to develop a teamwork thinking and working, to promote the entrance of the new technologies to Armenia.
“During the competition the robots worked out and prepared by the participants must find the mines hidden in the land and send the map of the filed with the mines to the server,” Mariam Nahapetyan the manager of ArmRobotics told to Aysor.am.
On the final round will be present 13 teams from Armenia and 1 team from Iran, 2 other teams will be formed by the Iranian and Armenian students. According to M. Nahapetyan there is no limitation for participation, “Our smallest participant is 11 years old.”
For the first place M. Nahapetyan said is prepared a prize of 250 thousand drams, for the second place 150 thousand and the third place 100 thousand drams.
It was decided to pass the final rounds of the “Mine searching Robot” and “Computer Simulation” on May 9 in Shushi, but as M. Nahapetyan mentioned the place has been changed because of technical reasons.
She also mentioned that the final round of the “Computer Simulation” competition will be held on June.