Հայաստանում, ինչպես նաև աշխարհի բազմաթիվ այլ երկրներում, այսօր նշում են Աշխատանքի օրը: Մայիսի 1-ը հայտարարված է ոչ աշխատանքային օր:
1886 թվականի մայիսի 1-ին Չիկագոյում ամերիկացի բանվորները հայտարարել էին գործադուլ` պահանջելով 8-ժամյա աշխատանքային օր: Գործադուլը և դրան հաջորդած ցույցը հանգեցրեցին ոստիկանների հետ արյունալի բախման:
Երեք տարի անց II Ինտերնացիոնալի Փարիզյան կոնգրեսը` որպես Չիկագոյի բանվորների կազմակերպած ակցիաներին հարգանքի տուրք ընդունեց որոշում` յուրաքանչյուր տարի մայիսի 1-ին նշել այդ օրը` դուրս գալով փողոց:
Առաջին անգամ աշխատավորների համախոհության օրը նշվել է 1890 թվականին Ավստրո-Հունգարիայում, Բելգիայում, Գերմանիայում, Դանիայում, Իսպանիայում, Իտալիայում, ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում և մի շարք այլ երկրներում:

В Армении празднуют День труда
В Армении, как и во многих странах мира, сегодня отмечают День труда. 1 мая официально объявлен нерабочим днем.
История происхождения праздника берет свое начало 1 мая 1886 года, когда американские рабочие организовали забастовку с требованием 8-часового рабочего дня. Забастовка и сопутствующая демонстрация, закончились кровопролитным столкновением с полицией. Сообщает Календ.ру.
В июле 1889 года Парижский конгресс II Интернационала, в память о выступлении рабочих Чикаго, принял решение о проведении 1 мая ежегодных демонстраций. Впервые день международной солидарности трудящихся был отмечен в 1890 году в Австро-Венгрии, Бельгии, Германии, Дании, Испании, Италии, США, Норвегии, Франции, Швеции и некоторых других странах.