Հայաստանում, ինչպես նաև աշխարհի բազմաթիվ այլ երկրներում, այսօր նշում են Աշխատանքի օրը: Մայիսի 1-ը հայտարարված է ոչ աշխատանքային օր:
1886 թվականի մայիսի 1-ին Չիկագոյում ամերիկացի բանվորները հայտարարել էին գործադուլ` պահանջելով 8-ժամյա աշխատանքային օր: Գործադուլը և դրան հաջորդած ցույցը հանգեցրեցին ոստիկանների հետ արյունալի բախման:
Երեք տարի անց II Ինտերնացիոնալի Փարիզյան կոնգրեսը` որպես Չիկագոյի բանվորների կազմակերպած ակցիաներին հարգանքի տուրք ընդունեց որոշում` յուրաքանչյուր տարի մայիսի 1-ին նշել այդ օրը` դուրս գալով փողոց:
Առաջին անգամ աշխատավորների համախոհության օրը նշվել է 1890 թվականին Ավստրո-Հունգարիայում, Բելգիայում, Գերմանիայում, Դանիայում, Իսպանիայում, Իտալիայում, ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում և մի շարք այլ երկրներում:

Today is the International Labor Day
Labor Day is an annual holiday celebrated in many countries worldwide, including Armenia. The holiday resulted from the labor union movement, to celebrate the economic and social achievements of workers. The majority of countries celebrate Labor Day on May 1, and it is popularly known as May Day and International Workers' Day.
The celebration of Labor Day has its origins in the eight-hour day movement held in Chicago on May 1, 1886, which advocated eight hours for work, eight hours for recreation, and eight hours for rest. According to Kalend.ru, the strike and the demonstration to follow it brought about a clash with the police.
Three years later, the International French Congress passed an act making May 1 of each year a holiday.
According to the source, the Labor Day was first celebrated in 1890 in Austro-Hungary, Belgium, Germany, Denmark, Spain, Italy, the USA, France and a number of other states. Today, 66 countries worldwide celebrate May 1 as International Labor Day.