«Արձանագրությունների վավերացումը սառեցված չէ»
Հայ-թուրքական հարաբերությունները և հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ ստորագրված արձանագրությունների վավերացումը չեն սառեցվել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանը, ով համոզված է, որ «միջազգային քամիների փչելու դեպքում` Եվրոպայի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ու Ռուսաստանի, շատ հանգիստ արձանագրությունները կհայտնվեն խորհրդարանում»:
«Եթե հաշվի առնենք քաղաքական մեծամասնության հայտարարություններն անցած ամիսների ընթացքում, մեծ է հավանականությունը, որ նույն արագությամբ էլ կվավերացվեն»,- ընդգծեց Հ. Առաքելյանը:
Հ. Առաքելյանի խոսքերով, արձանագրություններն իրենց էությամբ անցած ամիսների ընթացքում դարձան պառակտիչ գործոն Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններում: Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ հավատում է` «հայ-թուրքական հարաբերությունները կօգնեն ու կդառնան համախմբիչ գործոն»:
Այս առիթով ՀՌԱԿ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը չպետք է սպասի, հատկապես, որ թուրքական կողմը ցույց տվեց, որ «պատրաստ չէ նման գործելաոճի, որ խաղեր է խաղում, որ անընդհատ խոսում է նախապայմանների լեզվով»: Նա Հայաստանի քաղաքական մեծամասնությանն առաջարկեց 3 հիմնական քայլեր ձեռնարկել:
«Նախ Հայաստանը պետք է ընդունի օրենք` Հայոց ցեղասպանության ժխտողականությունը քրեորեն պատժելու վերաբերյալ, ինչն արել են Ֆրանսիայի և Շվեյցարիայի խորհրդարանները»,- նշեց Հ. Առաքելյանը:
Մյուս քայլը, ըստ կուսակցության նախագահի, այն է, որ ՀՀ-ն պետք է Ցեղասպանության հարցը քաղաքական հարթությունից տեղափոխի դեպի միջազգային իրավունքի հարթություն:
«Ժամանակն է, որ մենք մեր հարևանների հետ ունեցած վեճը լուծենք 21-րդ դարին հարիր ձևով` դիմելով միջազգային դատարան»,- մանրամասնեց Հ. Առաքելյանն ու հավելեց, որ Հայաստանը պետք է մի շարք լրացուցիչ օրենքներ ընդունի:

А.Аракелян: Ратификация протоколов не заморожена
Армяно-турецкие отношения, как и ратификация подписанных в связи с установлением отношений протоколов, не заморожены. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами председатель партии «Рамкавар-азатакан» Армении (ПРАА) Арутюн Аракелян.
Он отметил, что в случае желания международных сил, в частности Европы, Соединенных Штатов и России, протоколы очень быстро окажутся в парламенте Армении.
«Если учитывать заявления политического большинства в течение прошедших месяцев, велика вероятность того, что протоколы будут также очень быстро ратифицированы», - подчеркнул А.Аракелян.
По словам А.Аракеляна, протоколы, по сути, стали фактором раскола в отношениях Армения-Диаспора. При этом он отметил, что «армяно-турецкие отношения могут помочь и стать фактором для сплочения народа». А.Аракелян предложил властям Армении осуществить несколько основных шагов.
«Прежде всего, Армения должна принять закон об уголовном наказании за отрицание Геноцида армян, что уже сделали парламенты Франции и Швейцарии», - отметил А.Аракелян.
Другой шаг, согласно председателю ПРАА, состоит в том, чтобы перенести вопрос Геноцида армян из политической в плоскость международного права.
«Пришло время, чтобы мы решали споры со своими соседями методами, достойными 21-века, обращаясь в международный суд», - уточнил А.Аракелян. Председатель ПРАА отметил также, что Армения должна принять и ряд дополнительных законов.