Արագացուցիչը Հայաստան կբերվի 1.5 տարուց
Միջուկային բժշկության ծրագրի շրջանակներում շուտով բելգիական կողմի հետ արագացուցչի ձեռքբերման պայմանագիր կկնքվի: Ինչպես այսօր ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի (ՀԱՄՀ) գործադիր տնօրեն Բեգոր Փափազյանը, բանակցությունների ընթացքում և Բելգիայի կառավարության դրամաշնորհի արդյունքում սարքի գինն ավելի մատչելի է լինելու:
Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտում այդ սարքի տեղադրման համար շինարարական աշխատանքների նախապատրաստական փուլն է սկսվում, նաև աշխատանքներ են տարվում ներդրումային ծրագրերի պլանավորման ուղղությամբ: Բ. Փափազյանի խոսքով, սարքը Հայաստանում կլինի արդեն 1.5 տարի հետո, այդ ժամանակ կավարտվեն նաև շենքի շինարարական աշխատանքները, իսկ 2.5 տարի հետո կսկսվի ռադիոիզոտոպների արտադրությունը:
«Այսօր ամենահրատապ հարցերից մեկը ներդրողներին գրավելն է»,- ասաց Բ. Փափազյանը:
Նա նշեց, որ առաջիկա 10 տարվա ընթացքում ֆիզիկայի ինստիտուտում կունենանք մի քանի արագացուցիչներ: Համապարփակ ծրագրի ներդրումները կկազմեն 40 մլն եվրո, միայն արագացուցիչն արժե 8 մլն եվրո:
«ՄաքԿենզի» ընկերության գործընկեր, ՀԱՄՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Ավետիք Չալաբյանի բնորոշմամբ, ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ է պետության, հիմնադրամի և մասնավորի մասնակցություն, ինչի արդյունքում Հայաստանում կձևավորվի օնկոլոգիական ծառայությունների կլաստեր:
Նա տեղեկացրեց, որ թեև հանրապետությունում կան մի քանի արագացուցիչներ, սակայն դրանք տարբեր ֆունկցիաներ են կատարում և չեն կարող մասնակցել իզոտոպների արտադրությանը:
«Հայաստանում ունենք ֆիզիկոսներ, որոնք ունեն արագացուցիչները շահագործելու մասնագիտական ունակություններ: Դա ունիկալ բան է, որովհետև տարածաշրջանի մյուս երկրները չունեն նման մասնագետներ: Ունենք բժիշկներ օնկոլոգիայի բնագավառում, և ունենք Հայաստանում քաղցկեղի բարձր մակարդակ: Այսինքն, ունենք տարբեր կոմպոնենտներ` մասնագիտական և պահանջարկ: Ծրագրի նպատակն է այդ բոլորն ի մի բերել, ստեղծել կենտրոն, որը ժամանակի ընթացքում կարող է տարածաշրջանային նշանակություն ունենալ»,- նշեց Ա. Չալաբյանը:

Ускоритель будет привезен в Армению уже через полтора года
В рамках развития ядерной медицины в Армении в ближайшее время с бельгийской стороной будет заключен договор о приобретении ускорителя. Об этом сообщил сегодня в ходе пресс-конференции исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Бекор Папазян.
В ереванском Институте физики начинается подготовительный этап строительных работ, осуществляются работы и в направлении планирования инвестиционных программ. По словам Б.Папазяна, уже через полтора года установка будет в Армении, а через два с половиной года начнется производство радиоизотопов для установки.
«Сегодня самым актуальным является вопрос привлечения инвестиций», - сказал Б.Папазян.
Он сообщил, что в течение предстоящих 10 лет в Институте физики будет задействовано несколько подобных устройств. Всеобъемлющая программа инвестиций составляет 40 млн. евро, а первый ускоритель будет приобретен за 8 млн. евро.
По мнению члена совета попечителей Фонда национальной конкурентоспособности Аветика Чалабяна, для реализации программы необходимо обеспечить связь между государством, фондом и частными инвесторами, в результате чего сформируется кластер онкологических услуг в Армении.
Согласно А.Чалабяну, несмотря на то, что в республике есть несколько ускорителей, они выполняют различные функции и не могут производить изотопов.
«В Армении есть физики, имеющие профессиональные навыки эксплуатации ускорителей. Это уникальное явление, поскольку в других государствах региона таких специалистов нет. У нас есть врачи в сфере онкологии, и наблюдается высокий уровень онкологических заболеваний. То есть, присутствуют различные компоненты – профессионализм и спрос. Целью программы является объединение ресурсов, создание центра, который со временем может стать региональным», - отметил А.Чалабян.