«Եթե բոլորը լծվեն սոցիալական ոլորտի զարգացմանը, առաջ կգնանք»
Միավորված կոմունիստական կուսակցության նախագահ Յուրի Մանուկյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձավ Հայաստանի աշխատաշուկային:
Նա հիշեց, որ ԽՍՀՄ տարիներին հիմնական գործատուն պետությունն էր, ինքն էր հոգում աշխատողների բոլոր խնդիրները, իսկ «ՀՀ-ն այսօր չի տիրապետում աշխատաշուկային»:
«Բոլոր գործարաններն անցել են մասնավոր սեկտորին, գործատուները պարտավոր են իրենց աշխատավորների համար ստեղծել պայմաններ»,- ասաց Մանուկյանը:
Նա հարց ուղղեց, թե Հայաստանի աշխատաշուկան ումի՞ց է ուզում առաջ անցնել, ապա պատասխանեց. «Կոմունիստական շրջանում կար հասնել և անցնել ԱՄՆ-ին, այսօր Չինաստանն է առաջադեմ գաղափարախոսություններով առաջ անցել բոլոր երկրներից: Եթե ձգտում ենք, պիտի ձգտենք Չինաստանին անցնել»:
Մանուկյանի խոսքերով, մեր պայմանները բոլորովին այլ են, մենք չենք կարող Իսպանիայի, Իտալիայի հետ մրցել, Հունաստանի հետ էլ չուզեց համամատվել, քանի որ այնտեղ ըստ նրա, «գործատուները թքած ունեն ժողովրդի վրա»:
«Եթե Հայաստանում աթոռապաշտությունը մի կողմ թողնեն, բոլորը լծվեն սոցիալական ոլորտի զարգացմանը, առաջ կգնանք»,- գտնում է Յուրի Մանուկյանը:

“If everyone takes up development of social sphere will go on”
Yurui Manukyan the head of the United Communistic Party on the meeting with the journalists touched upon the job market of Armenia.
He remembered that during the Soviet Union times the main employer was the state, it cared about all the problems of its employees, while the “Armenian Republic doesn’t care about the market today.”
“All the businessmen have taken up the private sector, the businessmen should create conditions for their workers,” Manukyan said.
He wondered whom wants the Armenian job market try to overpass, “During the Soviet Union there was a goal to reach and to pass the USA, today China has passed all the others with progressive ideas. If we tend so we tend to pass someone then it should be China.”
According to Manukyan our conditions are totally different; we can’t compete with Spain, Italy, and Greece.
“If the chair worshiping is left aside and everyone takes up the development of the social sphere, we will move forward,” Yuri Manukyan believes.