Լուկաշենկոն Բակիևին չի հանձնի ժամանակավոր կառավարությանը
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, թե չի պատրաստվում Ղրղզստանի նախկին նախագահ Բակիևին հանձնել երկրի ժամանակավոր կառավարությանը: Риа Новости գործակալության փոխանցմամբ` Լուկաշենկոն մասնավորապես ասել է.
«Ղրղզստանի նախագահը գտնվում է պետական և իմ անձնական պաշտպանության ներքո, իսկ ժամանակավոր կառավարության հայցը` Բակիևին վերադարձնելու մասին, անօգուտ և նսեմացուցիչ է հենց ժամանակավոր կառավարության համար»:
Հիշեցնենք, Ղրղզստանի ժամանակավոր կառավարությունը փորձում է էքստրադիցիայի ենթարկել Բակիևին` մեղադրելով վերջինիս ապրիլյան բախումների ժամանակ խաղաղ բնակիչներին գնդակահարելու մեջ:
Ապրիլի 7-ին Ղրղզստանի ժամանակավոր կառավարության առաջնորդ Ռոզա Օտունբաևայի կողմից ստորագրված դեկրետում ասվում է, որ «խաղաղ բնակչության դեմ ուժի գործադրմամբ` Բակիևը դուրս է եկել օրինականության սահմաններից և զրկել իրեն անձռնմխելիությունից»:

Belarusian President Alexander Lukashenko said Tuesday in his interview with Reuters that he would not hand over Kyrgyzstan's ousted President Kurmanbek Bakiyev to face charges over the violent upheaval in the Central Asian nation last month.
"Nobody has appealed to me officially [with an extradition request]," Lukashenko said. "But I want to immediately declare officially: these requests will be hopeless and humiliating for the interim government.”
"The president of Kyrgyzstan is under the protection of the Belarusian state and its president,” said Alexander Lukashenko.
Kyrgyzstan’s interim government, led by Roza Otunbayeva, ordered prosecutors to seek Bakiyev’s extradition as he is accused of brutal shooting and killing of civilians, firing into people with use of tear gas and rubber bullets.