Հույները սգում են, Թուրքիայում տոն է …
Մայիսի 19-ը ողբերգական օր է հույն ժողովրդի պատմության մեջ: 1994 թ-ի փետրվարի 24-ին Հունաստանի խորհրդարանը միաձայն որոշում կայացրեց մայիսի 19-ը հռչակել Պոնտոսի հույների` թուրքերի կողմից իրականացված ցեղասպանության հիշատակի օր:
«Հետապնդումները հույների, ինչպես նաև Օսմանյան կայսրությունում բնակվող մյուս քրիստոնյա ազգերի նկատմամբ, իրականացվել են պարբերաբար մինչև 1919 թ-ը: Օրինակ, ոչ քիչ թվով հույներ ու ասորիներ են սպանվել Համիդ 2-րդ սուլթանի կողմից կազմակերպված հայկական ջարդերի ժամանակ` 1894-1896 թթ-ին: 1915 թ-ի մարտին Սմիրնա քաղաքի արվարձաններում (ներկայումս` Իզմիր) երիտթուրքերի կողմից իրականացվել են թուրքական բանակ զորակոչված հույների կոտորածներ:
Մինչդեռ ցեղասպանության քաղաքականությունը Թուրքիայի հույն բնակիչների դեմ իրականացվել է հատկապես Մուստաֆա Քեմալի (Աթաթուրքի) ղեկավարության տարիներին` թուրք-հունական պատերազմի ընթացքում` 1919-1922 թթ-ին»,- նշում է
genocide.ru-ն:
Տարբեր գնահատականների համաձայն` թուրքական ցեղասպան քաղաքականության զոհ են դարձել 600 հազարից մինչև 1 միլիոն հույներ: Մարդկության համար մեծ կորուստ է եղել նաև պոնտացի հույների մշակութային ժառանգականության ոչնչացումը:
Հատկանշական է, որ այս օրը, երբ աշխարհի բոլոր հույները սգում են թուրքական դաժանությունների հետևանքով զոհվածների համար, Թուրքիայում մայիսի 19-ին ազգային տոն է` Երիտասարդության և սպորտի օր: Տոնի ընտրման օրը կապված չէ, սակայն, ո’չ երիտասարդության, ո’չ էլ սպորտի հետ: 1919 թ-ին այս օրը Թուրքական Հանրապետության առաջին նախագահ Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը Սամսուն սևծովյան նավահանգստում հայտարարել է համախմբում` ընդդեմ օտարազգիների ներխուժման:
«Այդ ժամանակ Թուրքիան պատերազմ էր վարում Հունաստանի դեմ: Անկախության համար պայքարողների շարժումը ղեկավարում էին հիմնականում երիտասարդները: Այսպիսով, նորաստեղծ պետությունը հանձնվում էր երիտասարդների ձեռքը, որոնց Աթաթուրքը նախատեսում էր դարձնել նոր հանրապետության կարևոր տարրերից մեկը»,- նշում է calend.ru-ն:

Греки скорбят, Турция празднует…
19 мая трагическая дата в истории греческого народа. 24 февраля 1994 года, единогласным решением, Греческий парламент постановил считать 19 мая Днём Памяти геноцида малоазийских греков турками.
«Репрессии против греков, так же как и против других христианских народов Османской империи, проводились периодически и до 1919 г. Например, немало греков и ассирийцев погибли во время организованных султаном Гамидом II армянских погромов 1894 – 1896 гг. В марте 1915 г. в окрестностях г. Смирны (ныне Измир) младотурками была осуществлена резня греков, призванных незадолго до этого в турецкую армии.
Однако геноцидальная политика по отношению к греческому населению Турции стала активно проводиться турецкими националистами под руководством Мустафы Кемаля (Ататюрка) во время греко-турецкой войны 1919 – 1922 гг», - отмечает genocide.ru.
По разным оценкам жертвами турецкой геноцидальной политики стали от 600000 до 1 млн. человек. Большой утратой для человечества является также уничтожение культурной самобытности понтийского гречества.
Примечательно, что в день, когда греки всего мира скобят по жертвам турецкого варварства, в самой Турции 19 мая отмечают национальный праздник День молодежи и спорта. Дату, которая изначально никак не была связана ни с молодежью, ни со спортом. В 1919 году, в этот день первый президент Турецкой Республики Мустафа Кемаль Ататюрк в черноморском порту Самсуне объявил мобилизацию против иностранной интервенции.
«В то время Турция вела войну с Грецией. Основу национального движения за независимость составляли молодые люди. Таким образом, будущее рождающейся республики, отдавалось в руки молодежи, которую Ататюрк предполагал сделать важнейшим элементом нового государства», - сообщает calend.ru.