Հ. Հարությունյան. Հայ աստղաֆիզիկոսները պահանջված են
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Հայկ Հարությունյանն անդրադարձավ աստղադիտարանի խնդիրներին և նշեց, որ 40 հա տարածքի վրա 50 շինություն կա, որոնք պահպանել է պետք:
«Աստղաֆիզիկայի զարգացման համար, առաջին հերթին, անհրաժեշտ են շենքային պայմաններ, սարքավորումներ, գաղափարներ և աշխատուժ»,- շեշտեց Հ. Հարությունյանը և հավելեց, որ հայ աստղաֆիզիկոսները պահանջված են և հրավիրվում են աշխարհի լավագույն կենտորններ:
Որպեսզի զարկ տրվի աստղաֆիզիկային և ոլորտը համալրվի երիտասարդ կադրերով, Հ. Հարությունյանը նշեց, որ Բյուրականում արդեն 3-րդ անգամ կազմակերպվում է երիտասարդ աստղաֆիզիկոսների դպրոց:
Ըստ բանախոսի` դասընթացները տեղի են ունենում 2 տարին մեկ անգամ և ամեն անգամ հայտատուների թիվը մեծանում է: Այս տարի հայտեր են ներկայացվել անգամ Թուրքիայից: Հայկ Հարությունյանի ներկայացմամբ ընդհանուր առամամբ 116 հայտ է ստացվել, սակայն Բյուրականը այդքան մարդ ընդունելու հնարավորություն չունի. Դասընթացներին կմասնակցեն միայն 30-ը, ովքեր արդեն ընտրվել են:

А.Арутюнян: Армянские астрофизики востребованы
Директор Бюраканской астрофизической обсерватории НАН Армении Айк Арутюнян сегодня в ходе встречи с журналистами сообщил, что на территории обсерватории порядка 40 га находятся 50 строений, которые нуждаются в сохранении.
«Для развития астрофизики в первую очередь необходимы соответствующие условия для работы, оборудование, идеи и кадры», - подчеркнул А.Арутюнян. Он отметил, что армянские астрофизики востребованы и получают приглашения из лучших мировых центров.
А.Арутюнян сообщил, что с целью стимулирования астрофизики и пополнения сферы молодыми кадрами в Бюракане уже в 3-ий раз организуется школа молодых астрофизиков.
По его словам, курсы проходят раз в год и число заявок увеличивается с каждым годом. В нынешнем году заявки представлены даже из Турции. В целом, согласно А.Арутюняну, получено 116 заявок, однако нет возможности для приема такого числа желающих в Бюроканской обсерватории. Курсы будут организованы только для 30-ти человек, которые уже прошли отбор.