ԱՄՀ. ՀՆԱ աճը կկազմի 4%, նախկին` 1.8 %-ի փոխարեն
Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) տարեկան 1.8 %-ի փոխարեն կապահովի շուրջ 4% աճ: Նման կանխատեսում այսօր ասուլիսում արեց Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Լյուիսը:
ԱՄՀ կանխատեսումը նույնն է մնացել գնաճի վերաբերյալ, որն, ըստ Մ. Լյուիսի, թեև նվազում է, սակայն տարվա կտրվածքով կկազմի մոտ 6 %: Հաշվի առնելով, որ 2010-ին բյուջեի եկամուտների ծավալները մեծանում են, ապա ԱՄՀ-ն գտնում է, որ բյուջեի դեֆիցիտն ավելի ցածր կլինի, քան կանխատեսվել էր:
«Հայաստանի պետական պարտքը ճգնաժամի ընթացքում գրեթե կրկնապատկվել է, սակայն կարևոր է, թե ինչքան ժամանակում է այն կուտակվել: Ներկայումս Հայաստանի պարտքը կայուն է»,- հայտարարեց Մ. Լյուիսը` միաժամանակ շեշտելով, որ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել ապագայում պարտքի ներգրավմանը և հետևել, որ այն շատ արագ չաճի:
Նա նաև վստահություն հայտնեց, որ պարտքի սպասարկումը ՀՀ կառավարությունը կարող է իրականացնել:
Անդրադառնալով նաև համաշխարհային տնտեսության զարգացումներին, ապա ԱՄՀ ներկայացուցչի գնահատականով, այն սկսում է վերականգնվել, բայց տեմպերը տարբեր են` կախված տարածաշրջանից: Հավանական է, որ զարգացած երկրներում տնտեսական աճը դանդաղ կընթանա, մինչդեռ նոր ձևավորվող տնտեսությունների աճն ավելի արագ է ընթանում և տնտեսական ճգնաժամն այնքան էլ ծանր ազդեցություն չի ունեցել նրանց վրա:

МВФ: Рост ВВП в Армении составит 4%
Международный валютный фонд пересмотрел свой прогноз по экономическому росту в Армении. Как отметил в ходе сегодняшней пресс-конференции руководитель миссии МВФ в Армении Марк Льюис, рост ВВП по итогам года прогнозируется на уровне порядка 4%, против прежних 1,8%.
При этом не изменился прогноз МВФ относительно уровня инфляции, который, по словам представителя МВФ, составит примерно 6%. Учитывая, что в 2010 году увеличивается объем поступлений в бюджет, МВФ считает, что дефицит бюджета будет ниже спрогнозированного.
«Государственный долг Армении за период кризиса практически удвоился, однако важно, за какое время он был накоплен. В настоящее время долг Армении стабилен», - сообщил М.Льюис. Он выразил уверенность, что правительство Армении в состоянии осуществить обслуживание долга.
Касаясь развитий в мировой экономике, представитель МВФ отметил, что экономика начинает восстанавливаться, однако темпы различные, в зависимости от региона. Он выразил мнение, что в развитых странах экономический рост будет продвигаться медленно, в то время как в формирующихся экономиках рост идет более быстрыми темпами и экономический кризис не оказал такого тяжелого воздействия на эти страны.