Ղազարոս Աղայանի 170-ամյակի միջոցառում` Ազգային գրադարանում
Այսօր Հայաստանի ազգային գրադարանում տեղի է ունենալու գրող Ղազարոս Աղայանի 170-ամյակին նվիրված միջոցառում: Ինչպես Aysor-ի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացրեցին Ազգային գրադարանի լրատվական ծառայությունից, միջոցառմանը ներկա են լինելու Ղազարոս Աղայանի ծոռնուհին` Մարիտրոս Սարյանի թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը, Գրականության ինստիտուտի տնօրեն Ավիկ Իսահակյանը, հյուրեր:
Միջոցառման ժամանակ բանախոսելու են գրականագետ Վարդան Դևրիկյանը, ինչպես նաև գրողներ, ովքեր ներկայացնելու են Ղազարոս Աղայանին որպես գրողի ստեղծագործողի, մանկավարժի, անդրադարձ է լինելու Ղազարոս Աղայանի ստեղագործությունների վերահրատարակման խնդրին:
«Գրադարանում կբացվի նաև Ղազարոս Աղայանին նվիրված տարբեր խորագրերով ցուցահանդես` Ղ. Աղայանը մանկավարժ, մանկագիր», - նշեցին լրատվական բաժնից, տեղեկացնելով, որ ներկայացված կլինեն նաև Ղ. Աղայանի ստեղծագործությունները:

Events dedicated to the 170th anniversary of Ghazaros Aghayan
Today in the Armenian National Library will take place events dedicated to the 170th anniversary of the Armenian Writer Ghazaros Aghayan. As the press service of the Armenian National Library informed Aysor.am by the phone, on the event will be present the grand daughter of Ghazaros Aghayan, Director of Martiros Saryan museum Ruzan Saryan, director of Literature institute Avik Isahakyan, and other guests.
During the event writer Vardan Devrikyan will make a speech, as well as other writers who will present Ghazaros Aghayan as a writer, as a pedagogue. They will also touch upon the republication of the works of Ghazaros Aghayan.
“In the Library will be opened also an exhibition with different titles dedicated to Ghazaros Aghayan,” the press department mentioned and informed that there will be presented also the works of Ghazaros Aghayan.