ԵԽԽՎ որոշումը` «ոչ միայն անարդարացի է, այլև զարմանալի»
«Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ բոլորովին այլ պատկերացումներ ունեն, թե' ԵԽԽՎ-ում և թե' Թուրքիայի տարբեր մակարդակների պաշտոնյաներ»,- կարծում է «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը, ով Aysor-ի հետ զրույցում հայտնեց. «Մի բան հստակ է` մենք քննարկում ենք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հարցը, որը լինելու ուշ, թե շուտ, իսկ այլ հարցեր մենք չենք քննարկում»:
ԵԽԽՎ որոշումը` դիտորդական պատվիրակություն չուղարկել Արցախում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին հետևելու համար` Լ. Ալավերդյանը «ոչ միայն արդարացի չի համարում, այլև համարում է` ավելի քան զարմանալի»:
«ԵԽԽՎ-ն կայացել է` իր հիմքում ունենալով մարդու իրավունքները, իսկ ՄԱԿ-ի փաստաթղթերն ասում են, որ մարդու իրավունքները պետք է տարածվեն ցանկացած տարածքների վրա` անկախ դրանց կարգավիճակից, այս պատճառով` Եվորապայի Խորհուրդն առաջինը պետք է ողջուներ այդ իրավունքները, ինչն ամենևին չէր նշանակի Արցախի ճանաչում»,- ընդգծեց պատգամավորը:
Ըստ խմբակցության քարտուղարի` «Արցախի հիմնախնդրի չիմացությունը հանգեցնում է տարածաշրջանային անկայունության և շատ սխալ դիրքորոշումների ու որոշումների, իսկ վերոնշյալ որոշումը դրանցից հերթական էր»:

Л.Алавердян: Решение ПАСЕ несправедливо и вызывает удивление
«По вопросу Нагорного Карабаха совершенно другие представления как в ПАСЕ, так и у должностных лиц Турции различных уровней», - считает секретарь парламентской фракции партии «Наследие» Лариса Алавердян.
«Одно точно, мы обсуждаем вопрос международного признания Нагорно-Карабахской Республики, который рано или поздно будет решен, другие вопросы мы просто не обсуждаем», - заявила Л.Алавердян в беседе с корреспондентом Aysor.
Л.Алавердян отметила, что решение ПАСЕ не направить наблюдательскую миссию на намеченные в Нагорно-Карабахской Республике парламентские выборы, «не только не считает справедливым, но более того, оно вызывает удивление».
«ПАСЕ приняло решение, основываясь на правах человека, а документы ООН говорят, что права человека должны распространяться на все территории, независимо от их статуса, по этой причине, Совет Европы должен был в первую очередь приветствовать эти права, что вовсе не означало бы признания Арцаха», - подчеркнула депутат.
Согласно секретарю фракции, «незнание карабахского конфликта приводит к региональной нестабильности и многим неправильным решениям и позициям, а вышеуказанное решение – очередное проявление этого».