Վերջին 3-4 տարիներին ծնելիության աճ է արձանագրվում
1990-ական թվականներից հետո Հայաստանում գրանցել է ծնելիության նվազում` 1990 թ.-ին մոտ 80.000 երեխա, 1991 թ.-ին` 77,825, 1992 թ.-ին` 70.581, իսկ վերջին տարիներին ամենացածր ցուցանիշը գրանցվել է 2001 թ.-ին` 32.000 ծնունդ:
Այսօր այս տվյալները լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրեցին վիճակագիրները:
Ըստ վիճակագիր Ռուբեն Եգանյանի` Հայաստանում ծնունդների աճ սկսել է գրանցվել միայն վերջին 3-4 տարիներին:
«Ծնունդների աճը իր հիմնական մասով պայմանավորված է ոչ թե այն հանգամանքով, որ ծնողներն ավելի հաճախակի են երեխաներ ունենում, այլ նրանով, որ ժողովրդագրական շարժի արդյունքում մեծացել է ծնողների բացարձակ թիվը, որոնք հիմա ավելի շատ են, քան 5 տարի առաջ»,- շեշտեց Ռ. Եգանյանը:
Ծնունդների նվազում բացարձակ թվերով կսկսվի, երբ վերարտադրական տարիքի հասնեն նվազող ծնելիության շրջանում ծնված սերունդները:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ծնելիության կրճատման պատճառներին, ապա բանախոսը թվեց, որպես ուղղակի ներգործություն` տնտեսության արմատական վերաձևումը, շուկայական հարաբերությունների անցումը, արտադրության անկումը և այլն, և այս գործոնները, ըստ նրա, բերեցին նրան, որ նվազեցին ամուսնությունների թիվը և, հետևաբար, ծնունդների թիվը:
Անուղղակի հետևանքներից, բանախոսը նշեց, որ այդ երևույթները կանխորոշեցին մասսայական միգրացիան, որի հետևանքով 1 մլն-ից ավելի մարդ 1990-ական թվականներից հայտնվեց արտերկրում:

В Армении в последние 3-4 года наблюдается рост рождаемости
После 1990-х в Армении был зафиксирован спад уровня рождаемости. Согласно представленным сегодня в ходе пресс-конференции данным, в 1990 году родилось порядка 80.000 детей, в 1991г. – 77,825, в 1992г. – 70.581, а за последние годы самый высокий показатель зарегистрирован в 2001 году – 32.000.
По мнению демографа Рубена Еганяна, в Армении рост рождаемости начал наблюдаться только в последние три-четыре года.
«Рост рождаемости обусловлен в основном не тем, что родители стремятся иметь больше детей, а тем, что в результате демографической динамики увеличилось абсолютное число родителей, которых сегодня больше, чем пять лет назад», - отметил Р.Еганян.
Спад рождаемости в абсолютных цифрах начнется, когда репродуктивного возраста достигнет поколение, родившееся в годы спада рождаемости.
Что касается причин сокращения уровня рождаемости в Армении, Р.Еганян в качестве прямых факторов воздействия отметил коренную реструктуризацию экономики, переход к рыночным отношениям, спад производства и т.д. Эти факторы, по мнению демографа, привели к тому, что сократилось число браков и, следовательно, уровень рождаемости.
В числе косвенных последствий Р.Еганян отметил, что эти явления предопределили частичную миграцию, в результате которой после 1990-х Армению покинуло более 1 миллиона человек.