ՀԲԸՄ-ն ակտիվացնում է լոբբինգը ԵՄ-ում
Հայ բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) Եվրոպայում ակտիվացնում է իր գործունեությունը` ԵՄ-ում Ղարաբաղի Հանրապետության ընդունման և հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Ինչպես այսօր ասուլիսում հայտարարեց ՀԲԸՄ եվրոպական կառույցների նախագահ, Ֆրանսիայի Իլլ դե Ֆրանս շրջանի (Փարիզ և շրջակայք) տեղական տարածաշրջանային խորհրդի անդամ Ալեքսի Գյովջյանը, իրենց նպատակն է լուրջ լոբբինգ ծավալել ԵՄ կառույցներում, քանի որ տարածաշրջանի այլ չճանաչված բոլոր հանրապետություններն էլ օգտվում են միջազգային խաղաղապահ առաքելություններից, ներգրավված են տարբեր միջազգային ծրագրերում և ստանում են աջակցություն, հատկապես վստահության հիմքերի ստեղծման հետ կապված, որը նվազեցնում է լարվածությունը, և այդ պետությունների բնակիչներն էլ հաղորդակցության մեջ են այլ երկրների հետ, մինչդեռ` «այս ամենը չի կարելի ասել Ղարաբաղի դեպքում»:
«ԵՄ կառույցները ապատեղեկացված են: Շատ ավելի լոբբինգ է անում Ադրբեջանը, քան` մենք»,- շեշտեց Ա. Գյովջյանը` անդրադառնալով նաև նախորդ շաբաթ Եվրոպայի Խորհրդարանի կողմից ընդունված ադրբեջանամետ 2216 բանաձևին. «Որոշումը մեզ համար շատ վնասակար և անընդունելի է»:
Ըստ Ա. Գյովջյանի, քննադատելով Ադրբեջանի` Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին բոյկոտելու քաղաքականությունը, ԵՄ-ն լայնորեն սատարել է Բաքվին: Ղարաբաղը տարածաշրջանի միակ երկիրն է, ուր դեռևս չի այցելել Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին` այդ տարածքն անվանելով «սպիտակ կետ» Եվրոպայի քարտեզի վրա:
Բանախոսը նշեց, որ ՀԲԸՄ Եվրոպայի նոր արշավն ուղղված է հորդորելու Եվրամիությանը` մարդասիրական և տնտեսական օժանդակություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղին, ինչպես նաև կոչ է անում ԵՄ-ին թույլ տալ իր պաշտոնյաներին ճանապարհորդել Ղարաբաղ:
Ա. Գյովջյանը նաև տեղեկացրեց, որ մոտ 20 օր առաջ Պ. Սեմնեբիի աջակցությամբ Ղարաբաղի հարցով խորհրդաժողով էր կազմակերպվել Ֆրանսիայում, որին ներկա էր Ղարաբաղի պատվիրակությունը, նաև Ադրբեջանի դեսպանը: Հայկական և ադրբեջանական կողմերը ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումները հարցի կապակցությամբ, իսկ երբ խոսքը տրվել է Ղարաբաղի ներկայացուցչին, Ադրբեջանի դեսպանը դուրս է եկել դահլիճից:
«Այս ամենին վկա էին Պիտեր Սեմնեբին և նրա օգնականը»,- նշեց Ա. Գյովջյանը` հավելելով, որ ԵՄ պաշտոնյաներն անհրաժեշտ հետևություններ անում են:

AGBU активизирует лоббистскую деятельность в Европе
Армянский всеобщий благотворительный союз (AGBU) активизирует в Европе свою деятельность в связи с признанием в ЕС Нагорно-Карабахской Республики и урегулированием отношений.
Как сообщил сегодня в ходе пресс-конференции председатель Европейского офиса AGBU, член регионального совета Иль-де-Франс Франции Алекс Гёвджян, их целью является развернуть серьезное лоббирование в структурах ЕС, поскольку все непризнанные республике в регионе пользуются международными миротворческими миссиями, вовлечены в различные международные программы и получают содействие, особенно в связи с установлением обстановки доверия, а население этих государств имеет налаженные контакты с другими странами и посещает их, чего «нельзя сказать о Нагорном Карабахе».
«Европарламент и структуры Евросоюза дезинформированы, поскольку азербайджанская сторона осуществила там хороший лоббинг», - отметил А.Гёвджян, касаясь принятой на прошлой неделе проазербайджанской резолюции 2216. «Резолюция для нас вредна и неприемлема», - отметил он.
Согласно А.Гёвджяну, Нагорный Карабах – единственная республика в регионе, которую пока не посетил спецпредставитель ЕС на Кавказе Питер Семнеби. Он отметил, что новая акция AGBU направлена на призыв к Евросоюзу предоставить Нагорно-Карабахской Республике гуманитарную и финансовую помощь, а также позволить своим должностным лицам посещать НКР.
А.Гёвджян также сообщил, что 20 дней назад при содействии Питера Семнеби во Франции была организована конференция по вопросу Нагорного Карабаха, на которой присутствовала и делегация из НКР, а также посол Азербайджана. Армянская и азербайджанские стороны представили свои позиции в связи с урегулированием вопроса, а когда слово было предоставлено представителю НКР, посол Азербайджана покинул зал.
«Все это происходило в присутствии Питера Семнеби и его помощника», - отметил А.Гёвджян. Он выразил мнение, что должностные лица ЕС сделают соответствующие выходы.