Հ. Կարապետյան. Պետք է պահանջել Չավուշօղլուի հրաժարականը
Իմանալով, որ ԵԽԽՎ նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուն չի այցելելու Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր Հայաստանի իշխանությունները չպետք է հրավիրեին նրան Երևան, գտնում է ԱԺ Պաշտպանության, ներքին գործերի և Ազգային անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ անդամ Հրայր Կարապետյանը:
«Մենք պետք է մերժեինք նրա գալը, որից հետո պետք է դնեինք նրա հրաժարականի հարցը»,-ասաց նա այսօր ասուլիսի ժամանակ` նշելով, որ պաշտոնական այցի շրջանակներում Ցեղասպանության հուշահամալիր այցելելը մտնում է պաշտոնական արարողակարգի մեջ, և լինելով ԵԽԽՎ նախագահ` Մ. Չավուշօղլուն պարտավոր էր հետևել արարողակարգին` մանավանդ, որ Վեհաժողովը ճանաչել է Հայոց ցեղապսանությունը:
«Եթե ԵԽԽՎ-ն ընդունել է Ցեղասպանության փաստը, այդ կառույցի նախագահը չի կարող չհարգել այդ իրողությունը և իրեն պահել ընդամենը` որպես թուրք քաղաքական գործիչ»,- ասաց նա` կարծիք հայտնելով, որ նման քայլով Մեևլութ Չավուշօղլուն անարգել է հայ ժողովրդի ազգային արժանապատվությունը:
Ըստ բանախոսի` Մ. Չավուշօղլուի հրաժարականը պահանջելու հարցը դարձել է հրամայական, քանի որ այդ թուրք քաղաքական գործիչն առաջ է քաշում ԼՂ հիմահարցով զբաղվող ենթահանձնաժողովի ստեղծման գաղափարը, որտեղ ինքը կկարողանա «իր մարդուն» դարձնել դրա ղեկավարը:
«Դրանով հիմանհարցի լուծումը կարող է ԵԱՀԿ Միսկի խմբի շրջանակներից տեղափոխվել ԵԽԽՎ հարթություն»,- նկատեց նա` նշելով, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության բոլոր մարմինները պետք է պատշաճ ձևով կանխեն նման զարգացումների ցանկացած հնարավորություն:

Г.Карапетян: Необходимо потребовать отставки Чавушоглу
Узнав, что председатель ПАСЕ Мевлют Чавушоглу не посетит Мемориал памяти жертв Геноцида армян, армянские власти не должны были приглашать его в Ереван, считает председатель постоянной комиссии парламента по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, член фракции АРФ «Дашнакцутюн» Грайр Карапетян.
«Мы должны были отклонить его визит, а затем обратиться с требованием о его отставке», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами Г.Карапетян. Он отметил, что в рамках официального визита посещение Мемориала памяти жертв Геноцида армян входит в протокол, и как председатель ПАСЕ, Мевлют Чавушоглу должен был следовать протоколу, особенно в том случае, когда Парламентская Ассамблея признала Геноцид армян.
«Если ПАСЕ принял факт Геноцида, председатель этой организации не может не уважать эту реальность и вести себя всего лишь как турецкий политический деятель», - сказал Г.Карапетян. По его мнению, такой шаг является проявлением неуважения к национальному достоинству армянского народа.
По мнению представителя АРФД, вопрос об отставке М.Чавушоглу стал велением времени, поскольку турецкий политический деятель продвигает идею создания подкомиссии по изучению карабахского конфликта, в руководство которой он сможет «протащить своего человека».
«Тем самым, процесс урегулирование вопроса в рамках Минской группы ОБСЕ может быть перенесен в ПАСЕ», - отметил Г.Карапетян. Депутат выразил мнение, что все структуры внешнеполитического ведомства Армении должны должным образом предотвратить любую возможность подобного развития.