Հրայր Կարապետյանը դեսպանների հրաժարականն է պահանջում
Հայաստանի այսօրվա դիվանագիտությունը ոչ թե նախաձեռնողական է, այլ` պաշտպանական, գտնում է ԱԺ Պաշտպանության, ներքին գործերի և Ազգային անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ անդամ Հրայր Կարապետյանը: Այսօրվա ասուլիսի ժամանակ նա անդրադարձավ Եվրախորհրդարանի 2216 Հարավային Կովկասի վերաբերյալ բանաձևին, որտեղ այդ կառույցը պահանջում է հայկական ուժերը դուրս բերել «ադրբեջանական օկուպացված տարածքներից»` թույլ տալով տեղահանվածներին վերադառնալ իրենց օջախները:
«Անհասկանալի, դիլետանտ, անհեղինակ արտահայտություններ են: Ինչու՞ չի խոսվում, որ Ադրբեջանն էլ պիտի դուրս գա իր գրաված տարածքներից` Գետաշեն, Շահումյան, Մարտակերտի մի մասը, Արծվաշենը», - նշեց նա, կարծիք հայտնելով, որ բանաձևն ինքնին վտանգավոր չէ, և դրանից ողբերգություն չպետք է սարքել:
«Ընդամենը պետք է հետևություններ անել», - ասաց Հ.Կարապետյանը, նշելով, որ նման բանաձևեր շատ են ընդունվել: Մտահոգություն հայտնելով, որ արտգործնախարարությունը չկարողացավ կանխել նման փաստաթղթի ի հայտ գալը կամ պաշտոնապես չի արձագանքել դրան` Հ.Կարապետյանը դժգոհություն հայտնեց ՀՀ արտգործնախարարության և եվրոպական որոշ երկրներում Հայաստանի դեսպանների աշխատանքի վերաբերյալ:
«Մենք հանդես ենք գալիս պաշտպանվողի դերում: Այդպես չպետք է լինի, այն էլ այն դեպքում, որ այօրվա ադրբեջանա-թուրքական տանդեմը ամբողչ քարոզչական դաշտի վրա աշխատում է ողջ հզորությամբ»,- նշեց բանախոսը և կրկին պնդեց Դաշնակցության երբեմնի պահանջը` ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրաժարականի մասին և պահանջեց, որ որոշ դեսպաններ ևս հրաժարական տան:
«Անձերի խնդիր չէ: Դիվանագիտական կորպուսը և միջազգային մարմիններում մեր երկրի պատվիրակությունները լավ չեն աշխատում: Կան դեսպաններ, որոնք մտածում են միայն այդ երկրներում սեփական բիզնեսի մասին: Մոտեցումները պետք է փոխվեն, դեսպանները պետք է համագործակցեն տեղի լոբբիստական կազմակերպությունների հետ», - բացատրեց Հրայր Կարապետյանն իր տեսակետը:

Грайр Карапетян требует отзыва некоторых послов
Член парламентской фракции Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» Грайр Карапетян заявил сегодня в ходе встречи с журналистами, что сегодняшняя дипломатия Армении не инициативная, а пораженческая. Касаясь резолюции 2216 Европарламента, в которой отмечается, что армянские силы должны быть выведены «с оккупированных азербайджанских территорий», Г.Карапетян отметил, что эти формулировки непонятные и дилетантские.
«Почему не говорится о том, что Азербайджан должен вывести войска с оккупированных территорий – Геташена, Шаумяна, части Мартакерта, Арцвашена», - отметил Г.Карапетян.
Резолюция сама по себе, согласно Г. Карапетяну, не опасна, и не надо делать из нее трагедию. «Необходимо лишь сделать выводы», - сказал он. Депутат отметил, что министерство иностранных дел не смогло предотвратить принятия подобного документа и не отреагировало официально на него. Грант Карапетян выразил недовольство в связи с деятельностью внешнеполитического ведомства и послов Армении в некоторых европейских странах.
«Мы выступаем в роли защищающихся. Это не может продолжаться, особенно в условиях, когда сегодня азербайджано-турецкий тандем со всей мощью работает на всем агитационно-пропагандистском поле», - отметил Г.Карапетян. Депутат вновь озвучил требование АРФД об отставке министра иностранных дел Армении, более того, он потребовал, чтобы в отставку подали также некоторые послы.
«Это не вопрос личностей. Дипломатический корпус и наши делегации в международных структурах плохо работают. Есть послы, которые заботятся только о собственном бизнесе в этих странах. Подходы должны измениться, послы должны сотрудничать с местными лоббистскими организациями», - попытался обосновать свое требование Грант Карапетян.