«Վերին Լարս–Կազբեկի» անցակետով կերթևեկեն նաև բեռնատարները
Վրացական կողմի հետ կայացած քննարկումների արդյունքնում, մայիսի 22-ից վերսկսվել է «Վերին Լարս–Կազբեկի» սահմանային մաքսային անցակետով բոլոր տեսակի ավտոմեքենաների, այդ թվում` մեծ տարողունակությամբ բեռնատարների, երթեւեկությունը: Այս մասին հայտնեց ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի մամլո քարտուղարը:
Հիշեցնենք, որ բնակլիմայական պայմաններից ելնելով` մեծ տարողունակությամբ բեռնատար ավտոմեքենաների երթևեկությունը անցակետով հնարավոր չէր իրականացնել եւ թույլատրված էր միայն թեթև մարդատար ավտոմեքենաների, մինչև 30 ուղևոր տարողունակությամբ ավտոմեքենաների և մինչև 10 տոննա տարողունակությամբ բեռնատար ավտոմեքենաների երթևեկությունը:

«Верхний Ларс» уже открыт для проезда большегрузных автомобилей
В результате обсуждений с грузинской стороной КПП «Верхний Ларс», через который осуществляются основные транзитные грузоперевозки между Арменией и Россией, заработал для проезда большегрузных автомобилей. Об этом сообщила пресс-секретарь министра транспорта и связи Армении.
Напомним, что из-за природно-климатических условий, перемещение через КПП «Верхний Ларс» грузовых автомашин большой вместимости было невозможно и разрешался только проезд легковых автомобилей, транспортных средств для перевозки не более 30 пассажиров, грузовых автомобилей вместимостью до 10 тонн.