ՀՀ ԱԳ նախարարը մեկնաբանել է Արցախում կայացած ընտրությունները
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը «Արմենպրես» լրատվական գործակալության խնդրանքով մեկնաբանել է երեկ Արցախում կայացած հերթական խորհրդարանական ընտրությունների շուրջ հնչեցված հայտարարությունները:
«Համաժողովրդական ազատ, արդար ընտրությունների արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ձևավորվել են կայուն քաղաքական ինստիտուտներ, օրինական իշխանություններ ` պետական կառավարման ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններ:
Բոլոր նախորդ ընտրությունների նման մայիսի 23-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններն արժանացել են տարբեր երկրներից ժամանած անկախ դիտորդների դրական գնահատականներին` իրենց կազմակերպվածությամբ, իրական մրցակցությամբ, գործող օրենսդրությանը եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխանությամբ: Ընտրությունները վկայում են Արցախում ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ամրապնդման հանդեպ իշխանությունների և ժողովրդի հանձնառության մասին:
ԼՂՀ ժողովրդի սեփական ճակատագիրը որոշելու անքակտելի իրավունքի ճանաչումը կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացված հիմնախնդրի կարգավորման առաջարկություններում, որոնց հիման վրա ընթանում են բանակցությունները:
Միջազգային հանրությունն առավել քան պետք է շահագրգռված լինի ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում գործ ունենալու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունների հետ, առավելեւս, որ դա նախատեսված է ԵԱՀԿ Մինսկի համաժողովի անցկացման մասին մանդատով:
Սույն ընտրություններով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիներն հերթական անգամ ապացուցեցին ազատ և անկախ ապրելու իրենց կամարտահայտման վճռականությունը», - ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ` ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Armenia’s Foreign Minister Edward Nalbandian commented the parliamentary elections in Artsakh in response to Armenpress informational agency’s request.
“As a result of all-national free, fair elections stable political institutions, legal authorities – state administration and local self-governmental – have been formed in the Nagorno Karabakh Republic,” Armenpress quoted Foreign Minister as saying.
The international observers gave a positive assessment to elections, according to Edward Nalbandyan. He said that the parliamentary elections show that both county’s authorities and the society have been making commitments to strengthen democracy and rule of law in Artsakh.
Nalbandian said: “Acknowledgment of the resolute right of the people of Nagorno Karabakh to determine its own life is the central and key point of the proposals, delivered by the OSCE MG Co-Chairs in relation to the settlement to the Karabakh conflict within the basic principles of talks.
“The international community must be twice as long and better interested in dealing with the people-elected authorities of NKR, all the more so the Mandate of the Minsk conference of OSCE provides it, said Nalbandian adding that the elections one more time made it obvious that the Artsakh people want to be free and independent.