ՀՀ ԱԳ նախարարը մեկնաբանել է Արցախում կայացած ընտրությունները
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը «Արմենպրես» լրատվական գործակալության խնդրանքով մեկնաբանել է երեկ Արցախում կայացած հերթական խորհրդարանական ընտրությունների շուրջ հնչեցված հայտարարությունները:
«Համաժողովրդական ազատ, արդար ընտրությունների արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ձևավորվել են կայուն քաղաքական ինստիտուտներ, օրինական իշխանություններ ` պետական կառավարման ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններ:
Բոլոր նախորդ ընտրությունների նման մայիսի 23-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններն արժանացել են տարբեր երկրներից ժամանած անկախ դիտորդների դրական գնահատականներին` իրենց կազմակերպվածությամբ, իրական մրցակցությամբ, գործող օրենսդրությանը եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխանությամբ: Ընտրությունները վկայում են Արցախում ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ամրապնդման հանդեպ իշխանությունների և ժողովրդի հանձնառության մասին:
ԼՂՀ ժողովրդի սեփական ճակատագիրը որոշելու անքակտելի իրավունքի ճանաչումը կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացված հիմնախնդրի կարգավորման առաջարկություններում, որոնց հիման վրա ընթանում են բանակցությունները:
Միջազգային հանրությունն առավել քան պետք է շահագրգռված լինի ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում գործ ունենալու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունների հետ, առավելեւս, որ դա նախատեսված է ԵԱՀԿ Մինսկի համաժողովի անցկացման մասին մանդատով:
Սույն ընտրություններով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիներն հերթական անգամ ապացուցեցին ազատ և անկախ ապրելու իրենց կամարտահայտման վճռականությունը», - ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ` ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Глава МИД Армении прокомментировал выборы в Нагорном Карабахе
Глава внешнеполитического ведомства Армении Эдвард Налбандян по просьбе информационного агентства «Арменпресс» прокомментировал состоявшиеся накануне очередные парламентские выборы в Нагорно-Карабахской Республике и озвученные в этой связи заявления.
«В результате общенародных, свободных выборов в Нагорно-Карабахской Республике сформировались устойчивые демократические институты, законные власти – органы государственного и местного самоуправления», - сказал Эдвард Налбандян.
Глава МИД Армении отметил, что как и все прежние выборы в НКР, состоявшиеся накануне в Нагорном Карабахе парламентские выборы удостоились положительных оценок международных наблюдателей из различных государств своей организованностью, реальной конкуренцией, соответствием действующему законодательству и международным критериям.
«Выборы в Арцахе свидетельствуют о том, что власти и народ Арцаха взяли на себя обязательство по укреплению в стране демократии и верховенства закона»,- отметил министр Налбандян.
«Признание нерушимого права народа НКР определять свою собственную судьбу занимает центральное место в представленных Минской группой ОБСЕ предложениях по урегулированию конфликта, на основе которых идут переговоры.
Международное сообщество должно быть более чем заинтересовано в том, чтобы в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта иметь дело с избранными народом властями, тем более, что это предусмотрено мандатом проведения Минской конференции ОБСЕ», - заявил глава внешнеполитического ведомства Армении.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что этими выборами граждане Нагорно-Карабахской Республики в очередной раз доказали свое волеизъявление жить свободно и независимо.