Օսլոյում տեղի է ունեցել «Եվրատեսիլ-2010»-ի բացման արարողությունը
Մայիսի 23-ի երեկոյան, Օսլոյում տեղի է ունեցել «Եվրատեսիլ-2010» Միջազգային երգի մրցույթի բացման արարողությունը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Օսլոյի քաղաքապետ Ֆաբիան Ստենգը և «Եվրատեսիլի» տնօրեն Սվանտե Ստոկսելիուսը:
Մրցույթի նախորդ տարվա հաղթող, Նորվեգիան ներկայացրած Ալեքսանդր Ռիբակը երգել է իր երգերից մի քանիսը, այդ թվում` 2009-ին հաղթանակ բերած «Հեքիաթը» (Fairytale):
Ռուսաստանը ներկայացնող Պյոտր Նալիչը, համաձայն աղբյուրի, չի սպասել արարողության ավարտին և դուրս է եկել մոտավորապես մեկնարկից կես ժամ անց:

Opening ceremony of “Eurovision 2010” was held in Oslo
On May 23 at the evening, in Oslo took place the opening ceremony of the song concert “Eurovision 2010”, the sources report.
The Mayor of Oslo Fabian Steng and the director of “Eurovision” Svant Stockselius made a welcoming speech.
The winner of the previous year Norwegian Alexander Ribak sang some of his songs as well as the “Fairytale” which brouth him a victory on 2009.
According to the source the representative of Russia Pyoter Nalich didn’t wait for the end of the ceremony and went out half an hour later as soon as the concert kicked off.