Ա. Գևորգյանն ընդունեց Հայաստանում Քաթարի նորանշանակ դեսպանին
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար, Հայ-քաթարական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Արմեն Գևորգյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Քաթարի Պետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իբրահիմ Աբդ ալ Ռահման ալ Մեղաիսիբիին (նստավայրը` Թեհրան):
Ողջունելով և շնորհավորելով դեսպանին` պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, փոխվարչապետը նշել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է Քաթարի հետ հարաբերությունների խորացմամբ և կարևորեց միջկառավարական հանձնաժողովի դերն այդ հարցում:
Ա. Գևորգյանն անդրադարձել է Քաթարի Պետություն կատարած իր վերջին այցելությանը` այն համարելով արդյունավետ և նշելով, որ Քաթարի էմիր շեյխ Համադ բեն Խալիֆ ալ Թանիի հետ հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում ծրագրված` տարածաշրջանային նշանակության խոշոր նախագծերին քաթարական կողմի մասնակցության, ինչպես նաև մինչև տարեվերջ միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստի անցկացման հետ կապված հարցեր:
Դեսպանը իր հերթին նկատել է, որ Քաթարը Հայաստանում ներդրումներ կատարելու մեծ հնարավորություններ ունի, իսկ ներդրումների ներգրավման տեսակետից Հայաստանը հետաքրքիր և գրավիչ համարեց: Նա կարևորել է հայկական կողմից այդ նպատակով գործնական քայլերի իրականացումը, ինչպես նաև նշել է իր երկրում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչություն ունենալու, Հայաստանի հետ ուղիղ օդային կապ հաստատելու անհրաժեշտության մասին:
Քննարկվել են նաև միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացման հետ կապված հարցեր: Դեսպանն առաջարկել է այն անցկացնել Դոհայում:

Посол Катара: Армения представляет интерес для наших инвесторов
Вице-премьер Армении, министр территориального управления, сопредседатель армяно-катарской межправительственной комиссии Армен Геворкян принял сегодня новоназначенного посла Государства Катар в Армении Ибрагима Абд Аль-Рахмана Аль-Мухайсиба (резиденция в Тегеране).
Вице-премьер, поздравив посла с новым назначением, завил, что армянская сторона заинтересована в углублении отношений с Катаром, и отметил важную роль межправительственной комиссии в этом вопросе.
Говоря о своем последнем визите в Катар, А.Геворкян подчеркнул, что в ходе встречи с Эмиром Государства Катар шейхом Хамадом бин Халифом Аль-Тани были обсуждены вопросы, касающиеся количественного участия катарской стороны в крупных региональных проектах, запланированных в Армении, а также вопросы проведения в конце нынешнего года первого заседания межправительственной комиссии.
Посол в свою очередь заявил, что Катар обладает большими возможностями для осуществления инвестиций, а с этой точки зрения Армения представляет большой интерес. Он отметил важность реализации с этой целью действенных шагов, а также необходимость установления прямого воздушного сообщения с Арменией и присутствия в Катаре дипломатического представительства РА.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, связанные с проведением заседания армяно-катарской межправительственной комиссии. Посол предложил провести его в Дохе.