ԵՄ-ն կօգտագործի Հայաստանի հետ աշխատելու փորձը
«Հայաստան-Եվրամիություն» համագործակցության ծրագրի շրջանակում Երևանում այսօր բացվեց ԵՄ խորհրդատվական խմբի Խորհրդի 4-րդ նիստը, որը համանախագահում էին ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դը Լյուցեմբերգերը: Նիստի ընթացքում ներկայացվեց ԵՄ խորհրդատվական խմբի չորրորդ (2010 թվականի հունվար-մարտ ամիսների կտրվածքով) Եռամսյակային հաշվետվությունը, ինչպես նաև քննարկվեց 2010 թվականի ապրիլից սեպտեմբեր ամիսներն ընկած ժամանակահատվածի համար նախատեսված Գործողությունների ծրագրի նախագիծը:
Նիստի բացման խոսքում Ա.Բաղդասարյանը, ամփոփելով ԵՄ խորհրդարանական խմբի 1 տարվա գործունեությունը Հայաստանում, բարձր գնահատական տվեց անցկացված աշխատանքներին: Նա նշեց, որ դրական արդյունքներ կան արդեն համագործակցության երեք ոլորտներում` արտոնագրերի, արդարադատության ազատության և ազատ առևտրաշրջանառության ուղղություններով: Ա.Բաղդասարյանը նաև հույս հայտնեց, որ ասոցիացված համաձայնագրի և ազատ առևտրաշրջանառության մասին փաստաթղթերի ստորագրումը նոր դինամիկա կհաղորդի Հայաստանում բարեփոխումների իրականացմանը, ինչը նոր խթան կտա նաև Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանը:
Իր հերթին Ռաուլ դը Լյուցեմբերգերը ուրախություն հայտնեց դրական գնահատականների համար, նշելով, որ Հայաստանում խորհրդատվական խմբի գործունեությունը նման աշխատանքների առաջին փորձն է: Նա հայտնեց, որ հայաստանյան փորձը կկիրառվի մյուս երկրների հետ աշխատանքի ժամանակ, որոնցից առաջինը Մոլդովան է լինելու: Նա նաև նշեց ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի շրջանակներում ֆինանսական ծրագրերի փուլերի երկարացման անհրաժեշտության մասին:
Նիստին մասնակից Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գերչևան ևս գոհունակություն հայտնեց Հայաստանում խորհրդատվական խմբի կողմից իրականացված աշխատանքների վերաբերյալ, նշելով մարդու իրավունքների պաշտպանության, հակակոռուպցիոն ծրագրերի, իրավական և այլ ոլորտներում արձանագրված արդյունքների մասին: Նա ևս կարևորեց Ասոցիացված համաձայնագրի և ԵՄ հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի ստորագրումը` Հայաստանում բարեփոխումների շարունակելիությունն ապահովելու նպատակով:

ЕС использует опыт работы в Армении
В рамках программы сотрудничества «Армения – Евросоюз» сегодня началось четвертое заседание Совета консультационной группы ЕС под председательством секретаря Совета национальной безопасности (СНБ) Артура Багдасаряна и главы делегации Европейкой комиссии в Армении Рауля де Люценбергера.
Обобщая деятельность консультационной группы ЕС в течение года в Армении, секретарь СНБ высоко оценил ее. А.Багдасарян отметил, что уже есть позитивные сдвиги в трех сферах сотрудничества, в частности, в направлении упрощения визового режима, реформы в правовой сфере и национальной программы защиты прав человека. Секретарь СНБ выразил надежду, что подписание соглашений об ассоциативном членстве и свободной торговле придадут новую динамику реализации реформ в Армении, что станет стимулом для сотрудничества Армения – Евросоюз.
Рауль де Люценбергер в свою очередь отметил, что деятельность консультационной группы ЕС в Армении является первым таким опытом работы. Посол отметил, что этот позитивный опыт будет использован в процессе деятельности в других странах. Глава делегации Европейской комиссии заявил также о необходимости продления этапов финансовых программ в рамках программы «Восточное партнерство».
В ходе заседания постоянный представитель ПРООН в Армении Дафина Герчева также выразила удовлетворение в связи с работами, реализованными консультационной группой в республике, отметив достигнутые результаты в сфере защиты прав человека, антикоррупционных программ и т.д. Дафина Герчева подчеркнула важность подписания соглашений об ассоциативном членстве и свободной торговле для обеспечения продолжительности реформ в Армении.