Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարարի հետ
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ այսօր կայացել ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Ֆինլանդիայի Հանրապետության արտգործնախարար Ալեքսանդր Ստուբբի (Alexander Stubb) հանդիպումը:
Նախարար Նալբանդյանը ողջունել է Ալեքսանդր Ստուբբի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան` նշելով, որ այն լավ հնարավորություն է երկկողմ օրակարգի և համագործակցության հեռանկարները քննարկելու համար:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևորում է Ֆինլանդիայի և սկանդինավյան տարածաշրջանի հետ բազմաոլորտ և փոխշահավետ գործակցության զարգացումը և այդ նպատակով օրակարգում է տարածաշրջանում Հայաստանի դեսպանության հիմնումը:
«Մենք տեսնում ենք Ֆինլանդիան` որպես վստահելի գործընկեր և ցանկանում ենք խորացնել մեր քաղաքական երկխոսությունը կանոնավոր խորհրդակցությունների և միջազգային կազմակերպություններում ակտիվ համագործակցության միջոցովե, - ասաց Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Ալեքսանդր Ստուբբը նշեց, որ ուրախ է այցելել Հայաստան և շարունակել շուրջ երկու տարի առաջ սկսված երկխոսությունը տարբեր բնագավառներում համագործակցության զարգացման ուղղությամբ:
Նախարարներ Նալբանդյանն ու Ստուբբը գոհունակությամբ արձանագրեցին համապարփակ համագործակցությունը զարգացնելու փոխադարձ շահագրգռվածությունը` ընդգծելով, որ դրա համար առկա է անհրաժեշտ քաղաքական կամք եւ լավ նախադրյալներ:
Նախարարները մտքեր փոխանակեցին նաև հայ-ֆիննական բարեկամական հարաբերությունների հետագա խորացման ուղիների վերաբերյալ:
Հայաստանի և Ֆինլանդիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև համագործակցությանը:
Զրույցի ընթացքում հանգամանալից քննարկվեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցեր, մտքեր փոխանակվեցին մի շարք միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ, ներառյալ` արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանն ուղղված բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները:

Глава МИД Армении: Финляндия – надежный партнер для Армении
Глава внешнеполитического ведомства Армении Эдварда Налбандяна встретился сегодня с министром иностранных дел Финляндии Александром Стуббом (Alexander Stubb), находящимся в Ереване с двухдневным рабочим визитом.
Как сообщает пресс-служба МИД, Эдвард Налбандян приветствуя визит делегации во главе с Александром Стуббом в Армению, отметил, что это хорошая возможность для обсуждения двусторонней повестки и перспектив сотрудничества.
Глава МИД подчеркнул, что Армения придает важность развитию многостороннего и взаимовыгодного сотрудничества с Финляндией и скандинавскими странами и с этой целью намерена открыть в регионе посольство Армении.
«Мы рассматриваем Финляндию как надежного партнера и стремимся к углублению политического диалога путем активного сотрудничества и регулярных консультаций в международных организациях», - сказал Эдвард Налбандян.
Александр Стубб отметил, что рад визиту в Армению и возможности продолжить начатый два года назад диалог по развитию сотрудничеству в различных сферах.
Главы МИД Армении и Финляндии с удовлетворением отметили заинтересованность в развитии всеобъемлющего сотрудничества, подчеркнув, что для этого присутствуют необходимая политическая воля и хорошие предпосылки.
Министры обменялись мнениями относительно дальнейших путей углубления армяно-финских дружественных отношений. Главы МИД Армении и Финляндии обратились также к вопросу сотрудничества между Арменией и Евросоюзом.
В ходе встречи были детально обсуждены вопросы урегулирования армяно-турецких отношений, состоялся обмен мнениями по ряду региональных и международных вопросов, включая последние развития в переговорном процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.