Մոնթե` հայ ժողովրդի սուրբ նահատակ
Հունիսի 12-ին լրանում է Արցախյան հերոսամարտի հերոս Մոնթե Մելքոնյանի մահվան 17 տարին: Նրա մասին իրենց հուշերն են պատմել հատուկ նշանակության խմբի հետախուզական դիվերսիոն խմբի հրամանատար Վովա Վարդանովը և «Մոնթե Մելքոնյան» հիմնադրամի ղեկավար Ալեք Ենիգոմշյանը:
Վ. Վարդանովը, պատմելով Մոնթե Մելքոնյանի հետ իր ծանոթության մասին, նշեց, որ Մոնթեն լի էր մարդկային ամենաբարի հատկանիշներով. «Ես ծանոթացա սփյուռքահայ մի տղայի հետ, որի անունը Մոնթե էր ։ Սակայն ինքը ներկայանում էր որպես Ավո։ Ես կտրականապես դեմ էի սփյուռքահայ ընդգրկել ջոկատի կազմում։ Բայց հետը զրուցելով` հասկացա, որ նա շատերից շատ ավելի հայ էր»։
Ասալայի նախկին անդամ, Մոնթեի ընկեր և «Մոնթե Մելքոնյան» հիմնադրամի ղեկավար Ալեք Ենիգոմշյանն էլ նշեց. «Մոնթեն հայ ժողովրդի համար սուրբ նահատակ է: Նա գաղափարական և բարոյական կերպար էր»: Ենիգոմշյանի խոսքով, Մոնթեն անբիծ ու մաքուր մարդ էր, որը երբեք իր հրամանատարի կարգավիճակը չէր օգտագործում հանուն անձնական շահերի։
«Ներկայիս քաղաքական և մնացած ոլորտների հրամանատարները կարիք ունեն դասեր քաղելու այն հատկանիշներից, որ ուներ Մոնթե Մելքոնյանը: Մոնթեն աննկարագրելի կամքի ուժ ուներ, նրա համար հուսահատություն բառը գոյություն չուներ, նույնիսկ ամենադժվար պահերին նա հավատում էր և հաղթանակի կամքով կարողանում էր իրականացնել մեծ հաղթանակներ»,- ընդգծեց Ա. Ենիգոմշյանը:

Monte: Armenian people’s Holy Martyr
Artsakh fight hero Monte Melkonian’s 17th death anniversary will be marked on June 12. Special activities division diversion intelligence group Commander Vova Vardanov and Monte Melkonian Fund Head Alek Yenigomshyan shared their memories of Monte.
V. Vardanov telling about his acquaintance with Monte mentioned that Monte had the kindest character traits: “I got acquainted with a Diasporan Armenian boy whose name was Monte. However, he introduced himself as Avo. I was categorically against involving a Diasporan Armenian in the division but speaking to him I understood that he was Armenian even more than many.”
Former member of ASALA, Monte’s friend and Monte Melkonian Fund Head Alek Yenigomshyan said: “Monte is Armenian people’s Holy Martyr. He was an ideological and moral figure.” According to Yenigomshyan, Monte was a pure person who never used his status of commander for his personal interests.
“The current political and other spheres commanders need to learn much from Monte Melkonian’s traits. Monte had an unspeakable willpower, the word “desperation” did not exist for him, even at the hardest moments he was full of belief and was able to gain great victories with his victory will,” A. Yenigomshyan stressed.