Ինքնասպանությունը թեստերի թերությունների լրջագույն ահազանգն է
Միասնական համակարգով քննությունների թեստերի կազմման ժամանակ ոչ մի սկզբունք պահպանված չէ, գտնում է «Այգ» հոգեբանական կենտրոնի փորձագետ Ռուբեն Պետրոսյանը: Այսօր ասուլիսի ժամանակ նա շեշտեց, որ թեստերը պետք է կազմված լինեն ոչ միայն գիտական հիմնավորումներով, այլև` հոգեբանական, սակայն այդ սկզբունքը չի պահպանվում:
«Վալիդականությունը, մատչելիությունը պահպանված չեն»,- ասաց նա, և հավելեց, որ նման թեստերի համար պատասխանատվությունն այնքան էլ չի ընկնում կրթության և գիտության նախարարության վրա:
«Թեստերը գիտական հիմքերով կառուցված չեն, և նրանց կազմման աշխատանքներին չեն մասնակցել ոչ մանկավարժներ, ոչ հոգեբաններ, անգամ` մանկագիրներ»,- նշեց փորձագետը: Ըստ բանախոսի` թեստերը պետք է անցնեն փորձաքննություն` այնտեղ, որտեղ կազմվել են, որպեսզի դրանց սխալներն ու անճշտությունները հղկվեն: Նա նաև շեշտեց, որ թեստերն անպայման պետք է համապատասխանեն կրթական ծրագրերին:
«Այնտեղ կան հարցեր, որոնք ընդհանրապես ծրագրով նախատեսված չեն: Բա ինչպե՞ս կարելի է դա անել»,- ասաց նա` շեշտելով, որ Երևանի թիվ 12 դպրոցի շրջանավարտ Գոհար Մ.-ի ինքնասպանության դեպքն այդ խնդրի լրջագույն ահազանգն է:

The suicide is the most serious alarm about the tests-defects
During the test preparation of the joined system of examinations, no principle is preserved, the expert of the "AYG" psychological center Ruben Petrosyan thinks. Today during the conference, he stressed that the tests should be formed not only by the scientific proves, but also by the psychological, however that principle is not preserved.
“The validity, availability are not preserved,” he said and added that the responsibility for such tests is not over the education and science ministry.
“The tests are not formed with scientific bases and on the formation process of them have participated neither pedagogues, nor psychologists, not even the children writers,” the expert mentioned. According to the speaker the tests should pass an expertise just their where they have been formed in order to correct their mistakes. He also mentioned that the tests should surely coincide with the educational program.
“There are questions there which are not included in the educational program. How to be with this?” he said and stressed that the suicide of the school leaver of the N12 school of Yerevan Gohar M. is the alarm for that problem.