Սամբոյի միջազգային մրցաշար Երևանում
Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան և Ռուսատանի «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» դաշնային գործակալության Հայաստանի ներկայացուցչությունը 2010 թ. հուլիսի 16-ից 19-ը ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի հովանու ներքո Երևանում անցկացնելու են հռչակավոր հայ օդաչու, ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս Նելսոն Ստեփանյանի միջազգային հուշամրցաշարը` նվիրված երկրորդ աշխարհամարտում ֆաշիզմի դեմ տարած Մեծ հաղթանակի 65-րդ տարեդարձին:
Մրցաշարը ոչ միայն մարզական առումով է կարևոր, այլև կունենա ռազմահայրենասիրական դաստիարակության ու բարոյահոգեբանական նշանակություն: Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախաձեռնությունը միտված է Նելսոն Ստեփանյանի անունը նաև հուշամրցաշարով հավերժացնելու գործին: Իսկ մրցաշար կարող է ավանդական դառնալ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:

В Ереване состоится международный турнир по самбо
В Ереване будет проведен международный турнир по самбо имени выдающегося армянского летчика, дважды героя СССР Нельсона Степаняна, посвященный 65-летию победы над фашизмом в Великой отечественной войне. Международный турнир проводится 16-19 июня совместными усилиями армянской Федерации самбо и Федерального агентства «Россотрудничество» под высоким патронатом министра обороны Сейрана Оганяна и Чрезвычайного и Полномочного посла России в Армении Вячеслава Коваленко.
Как сообщили в пресс-службе министерства спорта и по вопросам молодежи, победители турнира будут удостоены памятной медали имени Нельсона Степаняна, учрежденной по инициативе Федерации по самбо. Турнир имеет важное значение не только для развития данного вида спорта, но и для повышения военно-патриотического духа и морально-психологической подготовки молодежи. Международный турнир может стать со временем традиционным.