Սամբոյի միջազգային մրցաշար Երևանում
Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան և Ռուսատանի «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» դաշնային գործակալության Հայաստանի ներկայացուցչությունը 2010 թ. հուլիսի 16-ից 19-ը ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի հովանու ներքո Երևանում անցկացնելու են հռչակավոր հայ օդաչու, ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս Նելսոն Ստեփանյանի միջազգային հուշամրցաշարը` նվիրված երկրորդ աշխարհամարտում ֆաշիզմի դեմ տարած Մեծ հաղթանակի 65-րդ տարեդարձին:
Մրցաշարը ոչ միայն մարզական առումով է կարևոր, այլև կունենա ռազմահայրենասիրական դաստիարակության ու բարոյահոգեբանական նշանակություն: Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախաձեռնությունը միտված է Նելսոն Ստեփանյանի անունը նաև հուշամրցաշարով հավերժացնելու գործին: Իսկ մրցաշար կարող է ավանդական դառնալ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:

International Sambo tournament in Yerevan
On July 16, 2010 the Armenian Sambo Federation and the Armenian representation of the Russian Federative organization “Rossotrudnichestvo” under the aegis of the Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan and the ambassador of Russian Federation to Armenia Vyacheslav Kovalenko will be held an international tournament in the memory of double hero of the Soviet Union Nelson Stepanyan dedicated to the 65th anniversary of the victory during the World War Two.
The tournament is important not only for its military sense but also has a moral and psychological meaning. The initiation of Armenian Sambo Federation is tended to making the name of Nelson Stepanyan eternal, informs the Youth and Sport affair ministry of Armenia.