ՀՀ Նախագահն ընդունել է Ֆինլանդիայի արտգործնախարարին
ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը տեղեկացնում է, որ այսօր Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ֆինլանդիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Ստուբբին:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը կարևորում է Ֆինլանդիայի հետ համագործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ ձեւաչափերով և բարձր է գնահատում Խորհրդային Միության փլուզումից ի վեր` նրա ակտիվ ներգրավվածութունը հարավկովկասյան տարածաշրջանի խնդիրների լուծման գործընթացներում:
Նախագահը նշել է, որ Ֆինլանդիան` շնորհիվ իր անաչառ և կառուցողական դիրքորոշման` ձեռք է բերել վստահության մեծ պաշար և ցանկալի գործընկեր է Հայաստանի համար:
Արտգործնախարար Ստուբբն ասել է, որ Ֆինլանդիան պատրաստ է իրացնել Հայաստանի հետ համագործակցությունն ընդլայնելու նոր հնարավորությունները:
Նա նշել է, որ իր երկիրը մեծ հետաքրքրությամբ է հետևում մեր տարածաշրջանում վերջին զարգացումներին և խնդրել է Նախագահ Սարգսյանին ներկայացնել Հայաստանի դիրքորոշումները դրանց վերաբերյալ:
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն և զարգացում ապահովելու լավագույն երաշխիքը տարածաշրջանի երկրների միջև երկխոսության միջոցով խնդիրների լուծումն ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումն է:

Финляндия готова к расширению сотрудничества с Арменией
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня министра иностранных дел Финляндии Александра Стубба, сообщает пресс-служба главы государства.
Серж Саргсян отметил, что Армения придает большую важность сотрудничеству с Финляндией в двустороннем и многостороннем формате и высоко ценит ее активную вовлеченность в процессы решения региональных проблем после распада СССР.
Глава государства отметил, что Финляндия, благодаря своей объективной и конструктивной позиции приобрела большой запас доверия и является желанным партнером для Армении.
Министр Стубб заявил о готовности Финляндии к реализации новых возможностей по расширению сотрудничества с Арменией. Он отметил, что его страна с большим интересом следит за последними развитиями в регионе, и попросил президента Сержа Саргсяна представить позиции Армении по этим развитиям.
Стороны сошлись во мнении, что лучшей гарантией обеспечения стабильного мира и развития в регионе является решение проблем между региональными странами путем диалога и установления добрососедских отношений.