Վ. Հովհաննսիյանն ապրում է  «երրորդ երկրում»
«Եթե ուշադրությամբ թերթենք տարբեր ուղղությունների թերթեր, հեռուստատեսությունը նայենք, ռադիոն լսենք, տպավորություն կարող է առաջանալ, թե մենք 3 տարբեր երկրում ենք ապրում»,- նման եզրակացության է հանգել ԱԺ Հայ հեղափոխական դաշնակցություն խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը, ով վերջին շաբաթվա ընթացքում փորձել է ուսումնասիրել հայկական ԶԼՄ-ները:
Ըստ պատգամավորի` առաջին երկրում ժողովուրդը հիացմունքով, ոգևորությամբ նայում է, թե ինչ նոր տնտեսական աճ է արձանագրում Կառավարությունը. ինովացիոն ծրագրեր ունի և նոր տեխնոլոգիաներ են տարածվում երկրում: Երկրորդի համաձայն, պատգամավորի խոսքերով` ստացվում է, որ «ժողովուրդն ամբողջությամբ` ոչ մի ուրիշ օրակարգ չունի, ոչ մի ուրիշ հետաքրքրություն չունի, միայն ու միայն մտահոգված է, թե 20-30 հոգանոց խումբ ՀՀՇ-ականների կհաջողվի՞ օպերայի հրապարակ ներս մտնել և այնտեղ ցույց կազմակերպել, թե՞ ոչ»:
«Բայց ես երրորդ երկրում եմ ապրում, որտեղ ժողովուրդը վաղուց չի հավատում իշխանության այդ խոստումներին ու ծրագրերին ու ներկայացումներին, և բացարձակապես հետաքրքրված չէ ՀՀՇ-ականների գործունեությամբ, այլ հետաքրքրված է լուրջ` իր կյանքին վերաբերող հարցերով` թանկացումներով, անարդարությամբ, ոստիկանության ու դատարանների գործունեությամբ, երկրում անապահովության մթնոլորտով. սրանով է, ցավոք սրտի, ապրում ժողովուրդը, այլ ոչ թե երկու ծայրահեղությունների կողմից ստեղծված կեղծ պատկերներով»,- շեշտեց Վ. Հովհաննիսյանը և ընդգծեց. «Սակայն հենց փորձում ես այս ռեալ կյանքի մասին խոսել, ջղայնության նշաններ ես տեսնում երկու ծայրերից էլ»:

В.Ованнисян: Создается ощущение, что мы живем в разных странах
«Если внимательно пролистать газеты различной направленности, просидеть перед телевизором, послушать радио, может создаться впечатление, что мы живем в трех разных странах», - сообщил о своем наблюдении руководитель парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Ваан Ованнисян после проведения мониторинга армянских СМИ в течение недели.
По словам депутата, в первой стране народ с воодушевлением и восхищением смотрит на новые экономические достижения правительства – инновационные программы и новые технологии, распространяемые в стране. Согласно другой, по словам депутата, получается, что «весь народ, не имея других проблем, задач и интересов, обеспокоен лишь тем, удастся или нет, аодовской группе из 20-30 человек проникнуть на площадь оперы и организовать там митинг».
«Однако я сам живу в третьей стране, где народ уже давно не верит обещаниям, программам и представлениям властей, и совершенно не интересуется деятельностью аодовцев. Народ проявляет интерес лишь к серьезным, касающимся его личной жизни вопросам – повышению цен, правосудию, деятельности полиции и судов, ситуации безопасности в стране. К сожалению, люди живут этими заботами, а не созданными двумя крайностями ложными образами», - отметил В.Ованнисян. «Однако как только пытаешься говорить о реальной жизни, сразу начинаешь замечать признаки нервозности на двух фронтах», - подчеркнул депутат АРФД.