Վ. Հովհաննիսյան. «Թուրք-իսրայելական կոնֆլիկտն անկեղծ է»
Թուրք-իսրայելական վերջին զարգացումներին` լրագրողների խնդրանքով, անդրադարձավ նաև ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը, ով նշեց, որ այդ զարգացումերը հիմնված են և կարող են հիմնված լինել 2 հիմնախնդրի վրա:
«Առաջին` թուրք-իսրայելական կոնֆլիկտն անկեղծ է, իսկապես առաջացել է և կամաց-կամաց հասունացող հակասությունների պորթկումն ու արտացոլումն է,
երկրորդ` Պաղեստինյան ազատագրական շարժումն իր երկու բաղադրիչերով` «ՖԱԹՀ» կամ «ՀԱՄԱՍ» և, ընդհանրապես, արաբական աշխարհում գոյություն ունեցող ազատագրական` իսլամական շարժումները հանել Իրանի ազդեցության տակից և տարածաշրջանում այդ շարժումների համար նոր դրոշակակիր նշանակել, որը կլինի Թուրքիան»,- մանրամասնեց Վ. Հովհաննիսյանը:
Հիմնավորելով որպես նոր առաջնորդ` Թուրքիայի ընտրությունը` պատգամավորը նշեց նաև, որ ինքը չի կարծում, թե «արաբական իսլամիստներն այնքան հետամնաց, անգրագետ ու անհեռատես մարդիկ են, որ այսքանը չհասկանան»: Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ թուրք-իսրայելական հակասությունը պայմանավորված է նաև Թուրքիայի քաղաքականությամբ:
«Մենք չպետք է մոռանանք, թե վերջին տարիներին Թուրքիան ինչպիսի քաղաքական կուրս է ընտրել` «0 պրոբլեմներ հարևանների հետ», այսինքն` քաղաքական մեկանաբանությամբ` դա նշանակում է «0 հարևաններ», որովհետև Թուրքիան միշտ էլ իր հարևանների հետ պրոբլեմներ ունեցել է»,- ընդգծեց Վ. Հովհաննիսյանը:
Ըստ խմբակցության ղեկավարի` վերջին տասնամյակների հակամարտությունները տեղի են ունենում նախկին Օսմանյան կայսրության սահմանների մոտ, որովհետև «ետ քաշվելով` Օսմանյան կայսրությունը թողել է այնպիսի պայթյունավտանգ օջախներ, որոնք ժամանակ առ ժամանակ պայթում են»:
«Ի՞նչ է ասել` «0 պրոբլեմներ հարևանների հետ», այն, որ հարևաններդ պետք է այնքան զրո լինեն, որ դու ոչ մի պրոբլեմ հետները չունենաս, և հայ-թուրքական հարաբերությունների հիման վրա մենք տեսնում ենք, որ Թուրքիան հենց այդպես էլ անում է»,- հայտնեց Վ. Հովհաննիսյանն ու ամփոփելով իր խոսքը` ընդգծեց. «Սա նշանակում է, որ Թուրքիայի համար բավականին կարևոր գոտում կա մի երկիր, որին «0» դարձնելն, իսկապես, դժվար է»:

В.Ованнисян: Турецко-израильский конфликт искренен
Глава парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» обратился сегодня по просьбе журналистов к последним турецко-израильским развитиям, отметив, что в их основу заложены две проблемы.
«Во-первых, турецко-израильский конфликт искренен, и действительно является проявлением и взрывом постепенно созревших противоречий. Во-вторых, есть необходимость выведения существующих в арабском мире освободительных исламских движений, в частности «Хамаз» и «Фатх», из под влияния Ирана и назначения нового лидера для них в лице Турции», - отметил В.Ованнисян.
Аргументировав выбор Турции в качестве нового лидера, депутат также выразил мнение, что «арабские исламисты не такие отсталые, неграмотные и недальновидные люди, чтобы не понимать этого». При этом В.Ованнисян отметил, что турецко-израильское противоречие обусловлено также политикой Турции.
«Мы не должны забывать о том, какого политического курса придерживалась Турция в последние годы – «ноль проблем с соседями», то есть, в политической трактовке это означает «ноль соседей», поскольку у Турции всегда были проблемы с соседями», - подчеркнул В.Ованнисян.
По словам представителя АРФД, конфликты последних десятилетий происходят у границ прежней Османской империи, так как «распавшись, Османская империя оставила такие взрывоопасные очаги, которые время от времени вновь возгораются».
«Что значит «ноль проблем с соседями»? Это значит, что соседи должны быть столь ничтожными, чтобы ты не имел с ними никаких проблем? На основании армяно-турецких отношений мы видим, что Турция придерживается именно подобного подхода», - отметил депутат.