Ժ. Սեֆիլյան. «Նոր միտք, նոր շունչ»
«Ազգային խորհրդարանը պետք է ունենա իրավական հիմք, որ կարողանա խոսել ժողովրդի անունից»,- այսօր այլընտրանքային ազգային ժողովի սոցիալ-տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի անդրանիկ նիստի ժամանակ ասաց շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը:
«Սարդարապատ» շարժումը Ազգային խորհրդարան ստեղծելու գաղափարի իրականացման համար ներգրավելու է հնարավորինս շատ երիտասարդ մասնագետների: Ժ. Սեֆիլյանը նշեց, որ փորձելու են երկրի ներսում ձևավորել մի հարթակ, որտեղ հնարավոր կլինի ազատ կարծիք արտահայտել:
Ժ. Սեֆիլյանը տեղեկացրեց, որ ներգրավելու են նաև Սփյուռքի ներուժը: Ըստ նրա, հանրապետության ներքին կյանքին Սփյուռքի մասնակցությանը իշխանությունները դեմ են` հայտարարելով, թե` Սփյուռքը պետք է լուծի Սփյուռքի խնդիրները, իսկ հայաստանցին` Հայաստանի: Ժ. Սեֆիլյանը նշեց, որ արդեն մի քանի պայմանավորվածություններ կան Սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ, որոնք պատրաստակամություն են հայտնել` աջակցել իրենց գործին:
«Երբ կգա փոփոխությունների ժամանակը, պետք է ասենք, թե ինչը ինչով ենք փոխելու: Կադրային համախմբման ենք հասնելու»,- շեշտեց Ժ. Սեֆիլյանը` հայտնելով, որ այդ նպատակով հանձնաժողովը մշակելու է հայեցակարգ:

Jirayr Sephilian says of new platform for Alternative Parliament
“The national parliament must be grounded on a legal base to speak on behalf of the people,” said member of the Sardarapat initiative group Jirayr Sephilian Friday at the first session of the Commission on Social and Economic Issues of the Alternative Parliament.
The Sardarapat initiative group will involve as much as possible number of young adults to establish the National Parliament, according to activist. He pointed that they will try to establish a platform for free speeches and sharing of views on various issues.
Jirayr Sephilian also stressed that there will be included representatives of Diaspora (Armenian Community). He told that there have already been reached agreements with parties from Armenian Communities which agreed to cooperate within the planned programme.
“When time of changes comes, we will have to say who we are going to oust and by who remove. We will reach unity in staff,” he said pointing that a special concept will be design due to this plan.