Կոնյակի վաճառքը հիմնական շուկայում շարունակում է անկում ապրել
«Այս տարին շատ դժվար է վաճառքի տեսանկյունից, եթե համեմատենք անցած տարվա հետ, ապա ևս 26 տոկոս անկում ունենք` ինչպես հիմնական` ռուսական շուկայում, այնպես էլ գլոբալ շուկայում»,- հայտարարեց Երևանի կոնյակի գործարանի գլխավոր տնօրեն Արա Գրիգորյան
Ա. Գրիգորյանի խոսքերով, մինչճգնաժամային 2008 թ-ի և 2010 թ-ի առաջին 5 ամիսների տվյալների համեմատությունը ցույց է տալիս, որ «Արարատ» հայկական կոնյակի անկումը հասել է 55 տոկոսի: Նա նշեց, որ, ի տարբերություն հայկական շուկայի, որը չնայած շատ փոքր է, սակայն վերականգվում է, ընկերության արտադրանքի սպառղ 2 հիմնական շուկաները` ռուսական և ուկրաինական, շարունակում են անկում ապրել:
Այս առիթով ընկերությունը մի շարք միջոցառումներ է կիրառում` սկսած գնային քաղաքականության փոփոխությունից, մինչև ապրանքների արտաքին տեսքի փոփոխությունը, մարկետինգային որոշ միջոցառումներ կազմակերպելը և այլն:
Ինչ վերաբերում է մթերվելիք խաղողի քանակին` ապա Ա. Գրիգորյանի խոսքերով, Երևանի կոնյակի գործարանին այս տարի խաղող կա'մ պետք չէր, կա'մ հաշվի առնելով անկումը` պետք էր ընդամենը 14-15 տոնա խաղող, բայց ընկերությունը որոշում է ընդունել և գնելու է 29 հազար տոննա խաղող, քանի որ այդ այն քանակությունն է, որը գործարանը կարող է պահեստավորել:

Brandy sales decline in main market keeps on
“This year is very difficult in the respect of sales, as compared with the previous year, we have another 26 percent decline both in the main, Russian market and in the global market,” Yerevan Brandy Company Director General Ara Grigoryan declared.
According to A. Grigoryan, the data comparison of pre-crisis year 2008 and first 5 months of year 2010 makes it clear that Ararat Armenian brandy sales decline has reached 55 percent. He said that unlike Armenian market, which is small yet is being restored, the 2 main markets, Russian and Ukrainian, where company production is sold, stay on decline.
Therefore the company undertakes a number of measures – starting from change in pricing policy up to change in brandy form, some marketing events, etc.
As to the amount of grapes to be purchased, according to A. Grigoryan, this year YBC either did not need grapes or in consideration of the decline needed 14-15 tons only, but the company has made a decision to purchase 29 thousand tons of grapes as it is the amount the plant can store.