Կոնյակի վաճառքը հիմնական շուկայում շարունակում է անկում ապրել
«Այս տարին շատ դժվար է վաճառքի տեսանկյունից, եթե համեմատենք անցած տարվա հետ, ապա ևս 26 տոկոս անկում ունենք` ինչպես հիմնական` ռուսական շուկայում, այնպես էլ գլոբալ շուկայում»,- հայտարարեց Երևանի կոնյակի գործարանի գլխավոր տնօրեն Արա Գրիգորյան
Ա. Գրիգորյանի խոսքերով, մինչճգնաժամային 2008 թ-ի և 2010 թ-ի առաջին 5 ամիսների տվյալների համեմատությունը ցույց է տալիս, որ «Արարատ» հայկական կոնյակի անկումը հասել է 55 տոկոսի: Նա նշեց, որ, ի տարբերություն հայկական շուկայի, որը չնայած շատ փոքր է, սակայն վերականգվում է, ընկերության արտադրանքի սպառղ 2 հիմնական շուկաները` ռուսական և ուկրաինական, շարունակում են անկում ապրել:
Այս առիթով ընկերությունը մի շարք միջոցառումներ է կիրառում` սկսած գնային քաղաքականության փոփոխությունից, մինչև ապրանքների արտաքին տեսքի փոփոխությունը, մարկետինգային որոշ միջոցառումներ կազմակերպելը և այլն:
Ինչ վերաբերում է մթերվելիք խաղողի քանակին` ապա Ա. Գրիգորյանի խոսքերով, Երևանի կոնյակի գործարանին այս տարի խաղող կա'մ պետք չէր, կա'մ հաշվի առնելով անկումը` պետք էր ընդամենը 14-15 տոնա խաղող, բայց ընկերությունը որոշում է ընդունել և գնելու է 29 հազար տոննա խաղող, քանի որ այդ այն քանակությունն է, որը գործարանը կարող է պահեստավորել:

Продажа коньяка на основных рынках продолжает переживать спад
Продажи продукции Ереванского коньячного завода сократились по сравнению с аналогичным периодом 2009 года на 26%, как на основном российском рынке, так и на глобальных. Об этом сообщил сегодня журналистам исполнительный директор ЕКЗ Ара Григорян.
По словам Григоряна, сравнения докризисного 2008 года и первых пяти месяцев 2010 года показали, что, продажи коньяка сократились на 55%. А.Григорян отметил, что в отличие от армянского рынка, который восстанавливается, основные рынки реализации продукции ЕКЗ – российский и украинский, все еще переживают период спада.
«Однако мы предпринимаем активные меры по исправлению ситуации, начиная от изменения ценовой политики, до внешнего вида продукции и организации маркетинговых мероприятий», - подчеркнул Григорян.
Что касается количества заготовки винограда, то, по словам А.Григоряна, в нынешнем году с учетом кризиса Ереванскому коньячному заводу необходимо было лишь 14-15 тонн винограда, однако компания приняла решение приобрести 29 тонн винограда, поскольку это то количество, которое завод может складировать.